مقالات آموزشی

سختی آب چیست؟

سختی آب چیست

سختی آب چیست؟

سختی آب چیست یا منظور از سختی آب چیست؟ علت سختی آب کاتیون‌ها هستند یعنی اگر آب دارای نمک‌های معدنی مثل آهن، کلسیم، منیزیم، روی و یا ترکیبات بی‌کربنات باشد به آن آب سخت می‌گویند. سختی آب با عبارت TH شناخته می‌شود. سختی آب به دو صورت موقت و دائم است. برای اندازه‌گیری سختی آب یون کلسیم و منیزیم را باید اندازه گرفت. در واقع سختی آب بخشی از تی دی اس TDS یا همان سنگینی آب محسوب می‌شود که با استفاده از یک سختی سنج آب به راحتی می‌توانید میزان سختی آب خود را اندازه گیری کنید.

سختی دائم به سختی بدون نمک‌های بی‌کربنات می‌گویند. در واقع به سختی دائم سختی بی‌کربناتی یا به انگلیسی Noncarbonated Hardness نیز می‌گویند. اما سختی موقت به بی‌کربنات کلسیم می‌گویند که شامل کلسیم CA و منیزیم MG است.

سختی آب چیست

انواع سختی آب

1)کل مواد جامد (TS)

مجموع همه مواد جامد حل شده در آب (محلول) (TDS) و مواد جامد نامحلول و معلق در آب (TSS) را شامل می‌شود.

2) کل مواد جامد محلول (TDS)

منظور از TDS كل ناخالصی‌های جامد حل شده در آب است كه نشان‌دهنده مجموع غلظت همه يون‌هاي موجود در آب مي‌باشد.  TDS معمولا با دستگاه هدایت سنجی اندازه گیری می‌شود که با یک محلول نمکی خاص در ارتباط است.

3 ) تفاوت TDS و TSS چیست ؟

TDS مقدار کل جامدات حل شده است و TSS نمایانگر مقدار مواد جامد نامحلول و معلق است . پس فرق TSS و TDS در حلالیت آنها در آب است.

4) سختي كل (TH)

سختي كل، مجموع غلظت یون‌های كلسيم و منيزيم موجود در آب می‌باشد. در نتیجه سختي آب، بخشي از TDS آب است. عامل اصلي رسوب گذاري آب، همین سختی آب است.

سختی آب چیست

مضرات سختی آب!

اگر سختی آب زیاد باشد، هنگام شستشوی دست املاح موجود در آب با صابون و مایع ترکیب می‌شود و قدرت پاک‌کنندگی را از بین می‌برد. علت رسوب‌گذاری آب، وجود کلسیم و منیزیم است. این دو عنصر وقتی به هم می‌چسبند باعث رسوب می‌شوند.

در واقع ترکیب منیزیم و کلسیم باعث می‌شود که شامپو و شوینده‌ها روی سطح باقی بمانند و به درستی از بین نروند. دوش گرفتن با آب سخت به مرور باعث می‌شود مو زبر و موج‌دار شده و از طرفی باعث پیری و چروک پوست می‌شود.

معمولا روی پارچه‌ها و لباس‌های سفید سختی آب به صورت زرد و خاکستری نمایان می‌شود. اگر بعد از شستشوی لباس، لکه‌هایی را می‌بینید، ممکن است به دلیل سختی آب باشد و ارتباطی با شوینده‌ای که مصرف می‌کنید نداشته باشد.

سختی آب باعث می‌شود که در سماور، کتری و لوله‌های آب گرم رسوب ایجاد شود. بهتر است بدانید که لکه‌هایی که روی ظروف پس از شسشتو مشاهده می‌شود مربوط به سختی آب است.

>>> دستگاه تصفیه آب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *