مقالات آموزشی

فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای!

فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای // قابلیت های دستگاه تصفیه آب

فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای!

سوالی که ذهن بسیاری از افرادی که قصد خرید دستگاه تصفیه آب با کیفیت را دارند، درگیر کرده است این است دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای به چه صورت است؟ فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای چه کاری انجام می‌دهند؟ چه تفاوتی با دیگر دستگاه های تصفیه آب دارند؟ در زیر به توضیح کارایی فیلترهای یک دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای می پردازیم.

 

فیلتر الیافی، فیلتر پلی پروپیلن (PP)

آب از شیر ورودی وارد هوزینگ مرحله اول می‌شود. اولین مرحله، فیلتر پلی پروپیلن است که جنس آن پنبه فشرده شده است و باعث حذف املاح درشت موجود در آب آشامیدنی مانند گل و لای، رسوبات، زنگ لوله، شن و ماسه و هر ماده محلولی که بزرگتر از 5 میکرون باشد می شود.

املاحی که فیلتر پلی پروپیلن باعث حذف آنها می شودف باعث بروز سنگ کلیه می‌شوند و حذف آنها توسط این فیلتر تصفیه آب از سنگ کلیه جلوگیری می کند. این رسوبات همچنین در ته کتری و لیوان چای هم قابل مشاهده هستند که پس از حذف توسط  فیلتر pp، آب تصفیه شده عاری از این رسوبات است. این فیلتر به عنوان پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس چند مرحله ای مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلترهای PP با توجه به میزان مصرف آب هر دو تا سه ماه یک بار باید تعویض شوند. یکی از راه های تشخیص زمان تعویض فیلتر الیافی تغییر رنگ آن به کرمی تیره یا قهوه ای است.

 

فیلتر پلی پروپیلن

 

 فیلتر کربن گرانول، فیلتر کربن اکتیو (UDF)

بعد از پایان مرحله اول، آب وارد هوزینگ دوم یعنی همان فیلتر کربن اکتیو می‌شود. فیلتر کربن اکتیو از پوسته نارگیل ساخته شده و کاملا گیاهی است که کلر موجود در آب لوله کشی را جذب و آب را تصفیه می کند. این فیلتر خاصیت جذب سطحی دارد، بنابراین می‌تواند کلر، گازهای شیمیایی محلول در آب، مواد آلی شیمیایی، مشتقات کلر مانند تری هالو متان ها، آفت کش ها، بو و طعم نامطبوع را از آب حذف کند. کلر علاوه بر مضراتی که برای سلامتی دارد، می تواند به فیلتر ممبران هم آسیب برساند.

 

فیلتر کربن اکتیو

 

 فیلتر کربن بلاک (CTO)

مرحله سوم هم مانند فیلتر شماره دو، یک مرحله کربن فشرده قبل از فیلتر اصلی ممبران است. این مرحله در واقع مکمل مرحله دوم است. به طور کلی می‌توان گفت که هر سه یک، دو و سه فیلتر پیش تصفیه محسوب می‌شوند. وظیفه این فیلتر حذف کربن آلی، ترکیبات آلی محلول، فلزات سنگین، کلر آزاد، آلودگی های ارگانیک، کلر، طعم و بوی نامطبوع آب و کلیه ذراتی است که از مراحل قبل در آب باقی مانده اند.

مرحله سوم باعث حذف مواد جانبی کلر مثل کلرامین شده که باعث کامل شدن تصفیه کلر می‌شود. این فیلتر به دلیل فشرده بودن باعث محافظت از فیلتر مرحله 4 یعنی همان فیلتر ممبران که فیلتر اصلی در تصفیه آب اسمز معکوس است، می‌شود.

فیلترهای کربنی بر اساس میزان مصرف و کیفیت آب ورودی تعویض می شوند؛ ولی این زمان بستگی مستقیمی به میزان مصرف و کارکرد دستگاه دارد، که عموما به طور میانگین حدود هر شش ماه یک بار می باشد.

 

فیلتر کربن بلاک

 

فیلتر ممبران در فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای

آب بعد از گذشت از مرحله سوم وارد پمپ تصفیه آب و سپس با فشا زیاد وارد هوزینگ ممبران می‌شود. جنس فیلتر ممبران از پلی آمید است، که در برابر فشار و PH های مختلف آب مقاومت بالایی دارد. مرحله چهارم یعنی همان فیلتر ممبران یک فیلتر قدرتمند در حذف املاح مضر آب لوله کشی است. این فیلتر باعث حذف املاح مضری مانند آرسنیک، فلزات سنگین، نیترات، آلومینیوم، نیتریت و هر گونه ماده مضری قابل مشاهده با چشم نیست و در ابعاد کوچکتر از یک ده هزارم میکرون است، می‌شود. پس از پایان این مرحله سختی آب آشامیدنی کاملا کاهش می‌یابد.

املاحی که توسط فیلتر ممبران حذف شده‌اند به سمت فاضلاب زیر سینک هدایت شده و آب آشامیدنی با سختی بسیار پایین به مخزن ذخیره تصفیه آب می‌رود. ممبران اصلی ترین مرحله در تصفیه آب است و به همین دلیل نیاز به محافظت بیشتری دارد. اگر پس از یک الی 2 سال متوجه شدید که آب کتری رسوب می‌زند، به این معنی است که فیلتر ممبران دیگر توانایی حذف املاح مضر را نداشته و باید تعویض شود.

 

فیلتر ممبران

 

فیلتراسیون بسیار موثر و منافذ بسیار ریز فیلتر ممبران باعث سرعت پایین تصفیه آب می‌شود؛ به همین خاطر همیشه یک مخزن ذخیره آب همراه این دستگاه ها هست و یک خروجی هم برای پساب تولید شده وجود دارد. هر چند اسمز معکوس برای حذف املاح معدنی و انواع مواد آلاینده ریز بسیار خوب عمل می کند؛ ولی بر روی مواد آلی مثل کلر و آلاینده های ارگانیک آب شهر موثر نیست و حتی ممبران به کلر موجود در آب حساس است. به دلیل حساس بودن ممبران به کلر، همیشه حداقل یک فیلتر کربنی در دستگاه های تصفیه آب خانگی به عنوان پیش تصفیه برای حذف کلر وجود دارد.

 

فیلتر پست کربن

مرحله پنجم همان فیلتر پست کربن خطی است که مانند مرحله دوم از پوسته نارگیل ساخته شده و کاملا گیاهی است. این فیلتر باعث بهبود طعم، بو و رنگ آب می‌شود. عمر مفید فیلتر شماره 5 بین یک الی یک سال و نیم است که دلیل تلخی آب تصفیه شده، تمام شدن عمر این فیلتر است.

 

فیلتر پست کربن

بهترین دستگاه تصفیه آب

فیلتر مینرال

املاح مفیدی که با نوشیدن آب وارد بدن می‌شوند عبارتند از سدیم،کلسیم، بی کربنات، منیزیم و … که بایستی به میزان استاندارد در آب مصرفی ما وجود داشته باشند.

پس دستگاه تصفیه آب شما حتما باید دارای فیلتر مرحله شش یا همان فیلتر مینرال باشد. به همین دلیل است که دستگاه تصفیه آب 5 مرحله ای برای بدن مضر است، زیرا تمامی املاح مفید آن هم حذف شده اند. فیلتر مینرال املاح مفیدی که در گذر از مراحل قبلی حذف شده بودند را در آب حل می‌کند تا سختی آب بین عدد 30 تا 100 قرار بگیرد. لازم به ذکر است که مرحله ششم به صورت شیمیایی هیچ واکنشی رو آب انجام نمی‌دهد و هیچ ضرری برای بدن ندارد.

بنابراین در استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مطمئن باشید که ضمن تصفیه آب با بالاترین کیفیت برای آشامیدن با تعبیه فیلترهای مینرال، دیگر نیازی نیست نگران کمبود املاح مفید و ضروری بدن مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم باشید.

 

فیلتر مینرال

 

فیلترهای اضافی به عنوان آپشن در فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای:

  1. فیلتر قلیایی باعث تنظیم ph آب برای تقویت پوست، مو، ناخن، معده، سیستم گوارشی بدن و… می‌شود.
  2. فیلتر اکسیژن ساز باعث انرژی زایی و شادابی بیشتر و تاثیر شگفت انگیر بر زیبایی و شادابی پوست و مو می‌شود.
  3. فیلتر محافظ ممبران باعث برای بالا بردن طول عمر فیلتر ممبران و حذف ذرات کمتر از 1 میکرون می‌شود.
  4. لامپ uv به منظور حذف ویروس ها و باکتری های احتمالی باقی مانده در آب استفاده می‌شود.

مفید است:

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

در این مقاله با فیلترهای دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای و 4 فیلتر اضافه دیگر آشنا شدید. فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. جهت مشاوره و یا ثبت سفارش با مشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *