مقالات آموزشی

زغال فعال در دستگاه تصفیه آب!

فیلتر کربن اکتیو، زغال فعال در دستگاه تصفیه آب

زغال فعال در دستگاه تصفیه آب!

زغال فعال یا کربن اکتیو چیست؟ مزایا و موارد استفاده از آن چیست؟ زغال فعال در دستگاه تصفیه آب چه استفاده ای دارد؟
زغال فعال پودری سیاه، بی بو و بی طعم است که از زمان های قدیم برای درمان بیماری های مختلف استفاده میشده است.
امروزه بیشتر در محیط های پزشکی برای درمان بیش از حد دارو یا به عنوان یک داروی ضد سم اضطراری استفاده می شود.
تصور می‌شود که زغال چوب فعال چندین مزیت دیگر از جمله کاهش گاز و نفخ، کاهش سطح کلسترول و بهبود عملکرد کلیه را ارائه می‌دهد. برخی افراد ادعا می کنند که به سفید شدن دندان ها، تصفیه آب و حتی درمان خماری کمک می کند.
با این حال، ممکن است تعجب کنید که چه تعداد از این ادعاها توسط علم پشتیبانی می شود.
این مقاله به بررسی چیستی زغال چوب فعال و همچنین مزایای مبتنی بر شواهد، عوارض جانبی و دوز آن می پردازد.

زغال فعال یا کربن اکتیو چیست؟

زغال فعال زغالی است که در دمای بسیار بالا با اکسیژن تصفیه شده تا متخلخل تر شود. این درمان ساختار داخلی خود را تغییر می دهد و اندازه منافذ آن را کاهش می دهد و سطح آن را افزایش می دهد.
پودر سیاه ریز حاصل یا همان طور که هست فروخته می شود یا به عنوان مکمل در محصور می شود. زغال فعال نیز به محصولات مختلف غذایی و غیرخوراکی، از بستنی گرفته تا خمیر دندان، اضافه می شود. نباید آن را با بریکت های زغالی در گریل یا کباب پز اشتباه گرفت.
در حالی که هر دو ممکن است از مواد پایه یکسانی ساخته شوند، بریکت های زغال چوب در دمای بالا فعال نشده اند. علاوه بر این، آنها حاوی مواد اضافی هستند که برای انسان سمی هستند.

 

فیلتر کربن اکتیو

 

زغال فعال یا کربن اکتیو چگونه کار می کند؟

فعال کردن زغال چوب با گاز در دماهای بالا باعث ایجاد حفره های میکروسکوپی می شود که باعث افزایش سطح آن می شود.
بافت متخلخل زغال چوب دارای بار الکتریکی منفی است که باعث جذب مولکول های دارای بار مثبت مانند سموم و گازها می شود. هنگامی که مایعات یا گازها از این زغال چوب فعال عبور می کنند، از طریق فرآیندی به نام جذب این سموم و گازها به آن متصل می شوند.
این سموم و مواد شیمیایی در روده شما به دام می افتند و به جای جذب در بدن، از طریق مدفوع دفع می شوند. زغال چوب فعال همچنین در جذب گازهای آب بسیار موثر است که می تواند به کاهش نفخ کمک کند.

فواید و کاربردهای زغال فعال در دستگاه تصفیه آب!

زغال چوب فعال چندین مزیت بالقوه برای سلامتی دارد. با این حال، برخی از این مزایا متکی به تحقیقاتی است که ده ها سال قدمت دارند، بنابراین اعتبار آنها را باید با کم دانست. 
علاوه بر این، شما نباید زغال فعال را به عنوان سم یا درمان بیش از حد مصرف کنید. اگر به مسمومیت یا مصرف بیش از حد مشکوک هستید، بهتر است فورا به دنبال کمک های پزشکی اورژانسی باشید.

 

فیلتر کربن اکتیو

 

درمان اورژانسی سموم

زغال چوب فعال به عنوان یک درمان اضطراری ضد سم از اوایل دهه 1800 استفاده شده است. به این دلیل که می تواند به طیف گسترده ای از داروها متصل شود و اثرات آنها را کاهش دهد.
این ماده ممکن است برای درمان بیش از حد از داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه مانند آسپرین ، استامینوفن و آرام بخش ها استفاده شود.
مطالعات نشان می دهد که مصرف 50 تا 100 گرم زغال فعال در عرض 5 دقیقه پس از مصرف دارو ممکن است توانایی بزرگسالان برای جذب آن دارو را تا 74 درصد کاهش دهد.
گفته می شود که زغال چوب فعال زمانی بیشترین سود را دارد که در یک ساعت اول پس از مصرف بیش از حد یا مسمومیت مصرف شود. مطالعات قدیمی نشان می دهد که مصرف آن بعد از این ساعت اولیه بعید است کمک کند.

با این حال، تحقیقات جدیدتر موارد متعددی را گزارش می‌کنند که در آن‌ها حتی زمانی که از این ساعت اول گذشته باشد، مؤثر بوده است. این ممکن است به این دلیل باشد که زغال فعال نه تنها جذب دارو را متوقف می کند، بلکه به بدن شما کمک می کند تا داروهایی که قبلا جذب شده اند را سریعتر حذف کند.
علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که زغال چوب فعال ممکن است مفید باشد اگر تا 4 ساعت پس از مصرف داروهای تاخیری رهش، داروهایی که هضم را کند می کنند و دوزهای زیاد دارو مصرف شود.
در محیط های پزشکی، دوز اولیه 50 تا 100 گرم، گاهی اوقات با چندین دوز کوچکتر 10 تا 25 گرمی، هر 2 تا 4 ساعت به مدت حداکثر 6 ساعت دنبال می شود.

 

میکروب ها و باکتری های آب شهری

این پروتکل زغال فعال ممکن است به دفع مسمومیت های ناشی از داروهایی که به آرامی جذب می شوند کمک کند.
ذکر این نکته ضروری است که زغال چوب فعال در همه موارد مسمومیت موثر نیست. به عنوان مثال، به نظر می رسد تأثیر کمی بر مسمومیت های الکل ، فلزات سنگین، آهن، لیتیوم، پتاسیم، اسید یا قلیایی دارد.
هم مطالعات قدیمی و هم جدید هشدار می دهند که زغال چوب فعال نباید به طور معمول در همه موارد مسمومیت مصرف شود. در عوض، استفاده از آن باید به صورت موردی توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط در نظر گرفته شود.

ممکن است عملکرد کلیه را تقویت کند.

زغال فعال یا کربن اکتیو ممکن است با کاهش تعداد مواد زائدی که کلیه‌های شما باید فیلتر کنند، عملکرد کلیه را تقویت کند.
این ممکن است به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مفید باشد. کلیه های سالم به طور معمول برای فیلتر کردن خون شما بسیار مجهز هستند، اما این وضعیت توانایی کلیه های شما را برای حذف اوره و سایر سموم مهار می کند.
زغال چوب فعال ممکن است به اوره و سایر سموم متصل شود و به بدن شما کمک کند تا آنها را دفع کند.
اوره و سایر مواد زائد می توانند از طریق فرآیندی به نام انتشار از جریان خون وارد روده شما شوند. در روده شما، آنها به زغال چوب فعال متصل می شوند و از طریق مدفوع دفع می شوند.
مطالعات انسانی قدیمی نشان می دهد که زغال چوب فعال ممکن است به کاهش سطح اوره و سایر مواد زائد در خون کمک کند و همچنین عملکرد کلیه را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک نتایج مشابهی پیدا کرد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

دستگاه تصفیه آب

 

ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد.

زغال چوب فعال ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند .
تحقیقات قدیمی نشان می دهد که زغال چوب فعال ممکن است به کلسترول و اسیدهای صفراوی حاوی کلسترول در روده شما متصل شود و از جذب آنها جلوگیری کند.
در یک مطالعه قدیمی، مصرف 24 گرم زغال چوب فعال در روز به مدت 4 هفته، کلسترول کل و LDL (بد) را هر کدام 25 درصد کاهش داد در حالی که کلسترول HDL (خوب) را 8 درصد افزایش داد.
در مورد دیگر، مصرف 4 تا 32 گرم زغال فعال روزانه به کاهش 29 تا 41 درصد کلسترول تام و LDL (بد) در افراد با سطح کلسترول بالا کمک کرد. دوزهای بزرگتر مؤثرترین بودند 
مطالعات دیگر نتایج مشابهی را مشاهده کرده اند، اگرچه نتایج متفاوت است. به علاوه، تمام تحقیقات مربوطه در دهه 1980 انجام شد، بنابراین یافته های جدیدتری مورد نیاز است.

 

بیماری های آب تصفیه نشده

 

مصارف خانگی زغال اکتیو یا زغال فعال در دستگاه تصفیه آب، آرایشی و سایر موارد بالقوه

زغال چوب فعال یک درمان خانگی محبوب برای چندین بیماری دیگر است – و گاهی اوقات برای سایر اهداف خانگی و آرایشی استفاده می شود. با این حال، بیشتر این مزایای ادعا شده توسط علم پشتیبانی نمی شود.

  • کاهش گاز: یک مطالعه اخیر گزارش می دهد که مصرف زغال فعال 8 ساعت قبل از سونوگرافی شکم به میزان قابل توجهی میزان گاز موجود در روده شما را کاهش می دهد و گرفتن تصویر اولتراسوند واضح را آسان تر می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
  • کمک به اسهال: یک مطالعه موردی نشان می‌دهد که زغال چوب فعال ممکن است به درمان اسهال کمک کند، اما مطالعات با کیفیت بالاتر ضروری است.
  • فیلتراسیون آب: زغال چوب فعال ممکن است با از بین بردن آلاینده ها، مواد جامد معلق و میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها به فیلتر کردن آب کمک کند – همه اینها بدون تأثیر بر PH یا طعم آب و به همین دلیل است که از زغال فعال در دستگاه تصفیه آب استفاده می شود.
  • سفید کردن دندان: گفته می شود این ماده زمانی که به عنوان دهانشویه یا در خمیر دندان استفاده می شود، دندان ها را سفید می کند. گفته می شود که این کار را با جذب پلاک و سایر ترکیبات لکه دار دندان انجام می دهد. با این حال، هیچ مطالعه ای این ادعا را تایید نمی کند.
  • پیشگیری از خماری: زغال چوب فعال گاهی اوقات به عنوان یک درمان خماری معرفی می شود. با این حال، این ماده به طور موثر الکل را جذب نمی کند، بنابراین این فایده بسیار بعید است.
  • درمان پوست: گفته می شود که استفاده از این ماده روی پوست شما برای درمان آکنه، شوره سر و نیش حشرات یا مار است. با این حال، تقریباً هیچ مدرکی این ادعاها را تأیید نمی کند.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

مفید است:

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

آیا زغال فعال بی خطر است؟

زغال چوب فعال در بیشتر موارد بی خطر تلقی می شود و واکنش های نامطلوب به ندرت رخ می دهد.
گفته می شود، ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند که شایع ترین آنها استفراغ است، به خصوص اگر از سوربیتول نیز به عنوان یک ماده استفاده شود.
در موارد بسیار نادر، زغال چوب فعال با انسداد روده مرتبط است. اگر اختلالات حرکتی روده دارید، داروهای مخدر یا آنتی موسکارینی مصرف می کنید ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.
آکادمی سم شناسی بالینی آمریکا (AACT) بیشتر در مورد زغال چوب فعال در موارد خونریزی ، انسداد یا سوراخ در روده هشدار می دهد.
علاوه بر این، زمانی که زغال چوب فعال به عنوان پادزهر سم اضطراری استفاده می شود، این خطر وجود دارد که به جای معده وارد ریه های شما شود. این امر به ویژه در صورت استفراغ یا خواب آلودگی یا نیمه هوشیار صادق است. به این ترتیب، این ماده فقط باید به افرادی داده شود که هوشیاری کامل دارند.
به خاطر داشته باشید که زغال فعال ممکن است جذب برخی داروها را نیز کاهش دهد. اگر در حال حاضر داروهای دیگری مصرف می کنید، بهتر است قبل از مصرف این ماده با پزشک خود مشورت کنید.

 

علت تلخی آب تصفیه شده

 

چه دوزی از زغال فعال یا کربن اکتیو باید مصرف کنید؟

اگر علاقه مند به امتحان زغال فعال برای مصارف آرایشی یا خانگی هستید، این زغال چوب به طور گسترده در فروشگاه های مکمل در دسترس است. می توانید مکمل ها را به صورت قرص یا پودر خریداری کنید. اگر مکمل پودری را انتخاب می کنید، آن را با آب یا آبمیوه مخلوط کنید تا بلع آن راحت تر شود.
حتماً دستورالعمل‌های دوز روی برچسب را دنبال کنید یا از مواردی که در مطالعات ذکر شده در بالا ذکر شد استفاده کنید.
در صورت مسمومیت دارویی، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. یک متخصص پزشکی ممکن است دوز 50 تا 100 گرم زغال چوب فعال را در اسرع وقت تجویز کند. به طور معمول به کودکان بسته به سن آنها دوز کمتری بین 10 تا 50 گرم داده می شود.

توجه داشته باشید که دوزهای مصرفی برای شرایط دیگر از مطالعات قدیمی‌تر گرفته شده است. در حال حاضر، این مقادیر از 1.5 گرم برای درمان بیماری بوی ماهی تا 4 تا 32 گرم در روز برای کاهش کلسترول و بهبود عملکرد کلیه در افرادی که در مرحله نهایی بیماری کلیوی هستند، متغیر است. این توصیه ها باید با ظهور مطالعات جدیدتر به روز می شوند.

 

خرید دستگاه تصفیه آب قلیایی

 

فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. جهت مشاوره و خرید دستگاه تصفیه آب یا ثبت سفارش با مشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *