مقالات آموزشی

تفاوت آب دستگاه تصفیه آب با آب مقطر!

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، تفاوت آب دستگاه تصفیه آب با آب مقطر

تفاوت آب دستگاه تصفیه آب با آب مقطر!

آب تصفیه شده در مقابل آب مقطر در مقابل آب معمولی، تفاوت چیست؟ تفاوت آب دستگاه تصفیه آب با آب مقطر! مصرف بهینه آب تصفیه شده برای سلامتی شما ضروری است.

هر سلول در بدن شما برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارد، به همین دلیل است که باید به طور مداوم در طول روز، بدن خود را هیدراته نگهدارید. اکثر مردم می دانند مصرف آب چقدر مهم است، اما برخی در مورد بهترین نوع آب برای نوشیدن سردرگم هستند. 

این مقاله به بررسی تفاوت های بین آب تصفیه شده، آب مقطر و آب معمولی می پردازد تا دریابید که کدام یک بهترین انتخاب برای هیدراتاسیون است.

آب تصفیه شده چیست؟

آب تصفیه شده آبی است که برای حذف ناخالصی ها مانند مواد شیمیایی و سایر آلاینده ها، فیلتر یا پردازش شده است. از طریق آب تصفیه، بسیاری از انواع ناخالصی ها از بین می روند، از جمله:

 • باکتری ها
 • جلبک
 • قارچ
 • انگل ها
 • فلزاتی مانند مس و سرب
 • آلاینده های شیمیایی

 

آیا دستگاه تصفیه آب مضر است

 

دستگاه تصفیه آب به صورت صنعتی و خانگی استفاده می شود. در اکثر کشورهای غربی، آب آشامیدنی عمومی تصفیه می‌شود تا آب برای مصرف انسان ایمن باشد. با این حال، استانداردهای آب آشامیدنی در سراسر جهان متفاوت است و معمولاً بر اساس مقررات دولتی یا استانداردهای بین المللی است.
در واقع، سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که بیش از 2.1 میلیارد نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. در کشورهایی که آب آشامیدنی عمومی را تصفیه می کنند، از روش های مختلف تصفیه برای ایمن سازی آب استفاده می‌شود، از جمله:

 • انعقاد و لخته سازی: مواد شیمیایی با بار مثبت به آب اضافه می شوند تا با ذرات بار منفی متصل شوند تا بتوان آنها را فیلتر کرد. این ذرات بزرگتری به نام لخته را تشکیل می دهد.
 • ته نشینی: به دلیل اندازه بزرگتر، لخته در انتهای منبع آب جدا شده از آب تمیز می نشیند.
 • فیلتراسیون: سپس آب تمیز بالای منبع از طریق سیستم های فیلتراسیون متعددی که از ، زغال سنگ زغال چوب زغال پوست پسته بادام یا نارگیل ساخته شده اند، جریان می یابد. این کار آلودگی هایی مانند گرد و غبار، باکتری ها، مواد شیمیایی و ویروس ها را از بین می برد.
 • ضد عفونی: در این مرحله، مواد ضدعفونی کننده شیمیایی مانند کلر به آب اضافه می شوند تا باکتری ها یا ویروس های باقی مانده را که ممکن است در چند مرحله اول زنده مانده باشند، از بین ببرند.

توجه به این نکته مهم است که آب ممکن است بسته به مساحت و کیفیت آب محلی متفاوت باشد.

فواید آب تصفیه شده برای سلامتی!

در حالی که آب لوله کشی در بسیاری از مناطق برای نوشیدن بی خطر است، اما همچنان ممکن است حاوی آلاینده های کمیاب باشد. به عنوان مثال، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) محدودیت های قانونی را تعیین می کند.
با این حال، قانون آب آشامیدنی ایمن به ایالت های تکی این امکان را می دهد که استانداردهای آب آشامیدنی خود را تنظیم کنند، تا زمانی که حداقل الزامات EPA برای آلاینده ها را برآورده کنند.
این بدان معناست که برخی از ایالت ها مقررات آب آشامیدنی سخت گیرانه تری نسبت به سایرین دارند. اگرچه اقداماتی برای اطمینان از ایمن بودن آب آشامیدنی عمومی برای مصرف انجام می شود، اما می تواند حاوی مقادیر کمی از آلاینده ها باشد که می تواند بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد.
به عنوان مثال، فلزات سنگین سرب و مس برای سلامتی بسیار سمی هستند. آنها می توانند باعث ناراحتی معده شوند و در صورت مصرف در طول زمان منجر به آسیب مغزی شوند.که خرید دستگاه تصفیه آب خانگی یا صنعتی کمک به حذف این آلاینده ها می کنند.

 

قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی

این فلزات سنگین به آب آشامیدنی نفوذ می کنند، حتی در کشورهایی که منابع آب عمومی به شدت تحت نظارت هستند. با استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی و فیلترهای آب خانگی می توان فلزات، مواد شیمیایی و سایر آلاینده ها را حذف کند.
سیستم های تصفیه آب مانند فیلترهای زغال چوب یا پوست پسته و بادام و یا نارگیل کمک به حذف کلر می کنند، کلر یک ماده شیمیایی رایج است که به عنوان ضد عفونی کننده به آب عمومی اضافه می شود. چندین مطالعه آب کلر را با افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها، از جمله سرطان روده بزرگ، مرتبط دانسته اند.
یکی دیگر از مزایای تصفیه آب خانگی این است که مزه های ناخوشایند مربوط به مواد های شیمیایی، مواد آلی یا لوله کشی فلزی را از بین می برد و آب آشامیدنی تازه و با طعم خالص را برای شما به ارمغان می آورد.

 

آب مقطر چیست؟

آب مقطر برای حذف ناخالصی ها فرآیند تقطیر را طی کرده است. تقطیر شامل تصفیه آب و جوشاندن آب و جمع آوری بخار است که پس از سرد شدن به آب باز می گردد.
این فرآیند در از بین بردن آلاینده هایی مانند باکتری ها، ویروس ها، تک یاخته ها مانند ژیاردیا و مواد شیمیایی مانند سرب و سولفات بسیار موثر است. با توجه به خالص بودن آب مقطر، معمولاً در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها استفاده می شود.
اگرچه نوشیدن آب مقطر به اندازه نوشیدن انواع دیگر آب تصفیه شده رایج نیست، اما برخی از مردم آن را به دلیل عاری بودن از آلودگی انتخاب می کنند.

 

بیماری های آب تصفیه نشده

 

فواید آب مقطر!

تقطیر آب روشی موثر برای حذف آلودگی ها از آب آشامیدنی است. سطوح آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی در منابع آب عمومی مانند آب لوله کشی به موقعیت جغرافیایی شما و سازمان هایی که ایمنی آب آشامیدنی را در کشور شما تنظیم می کنند بستگی دارد.
آب مقطر اساساً عاری از آلاینده‌هایی مانند آفت‌کش‌ها و باکتری‌ها است که می‌تواند به ویژه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مفید باشد. برای مثال، افراد مبتلا به HIV/AIDS و برخی سرطان‌ها در معرض خطر ابتلا به ناخالصی‌های موجود در غذا و آب هستند و ممکن است از نوشیدن آب مقطر سود ببرند.
علاوه بر این، مانند سایر روش‌های تصفیه، آب مقطر به طور موثر کلر را از آب آشامیدنی حذف می‌کند، که می‌تواند طعم آب را بهبود بخشد و در عین حال قرار گرفتن در معرض کلر را کاهش دهد.

مضرات آب مقطر!

در حالی که آب مقطر خالص ترین نوع آب است، اما لزوما سالم ترین آب نیست. فرآیند تقطیر در از بین بردن آلاینده های بالقوه مضر بسیار موثر است، اما مواد معدنی و الکترولیت های طبیعی موجود در آب را نیز حذف می کند.
همراه با ناخالصی های ناخواسته، مواد معدنی مفیدی مانند کلسیم و منیزیم نیز با بالا آمدن بخار در طول فرآیند تقطیر باقی می مانند. در واقع، تقطیر معمولاً حدود 99.9٪ از تمام مواد معدنی موجود در آب لوله کشی را حذف می کند.
اگرچه معمولاً آب به عنوان منبع مواد معدنی در نظر گرفته نمی شود، اما هر عاملی که منجر به کاهش مصرف ریز مغذی های ضروری شود می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال، نوشیدن آب کم کلسیم و منیزیم با افزایش خطر شکستگی، زایمان زودرس و بیماری قلبی مرتبط است.
با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که آب لوله کشی منبع اصلی دریافت مواد معدنی برای اکثر افراد نیست و نوشیدن آب مقطر تا زمانی که یک رژیم غذایی متعادل رعایت رعایت شود باید نسبتاً ایمن باشد. مانند سایر روش‌های تصفیه، تقطیر فلوراید را از آب آشامیدنی حذف می‌کند، که ممکن است افرادی را که نوشیدن آب مقطر را انتخاب می‌کنند در معرض خطر افزایش پوسیدگی قرار دهد.

 

تصفیه آب و فیلتر تصفیه آب

 

آب تصفیه به جای آب معمولی!

در بیشتر موارد، منابع آب آشامیدنی عمومی مانند آب لوله کشی به دلیل محدودیت های آلاینده سختگیرانه تعیین شده توسط سازمان های نظارتی ایمن هستند. با این حال، آب آشامیدنی می تواند از منابع طبیعی یا فعالیت های انسانی آلوده شود و بر کیفیت آب تأثیر بگذارد.
به همین دلیل، ممکن است ایده خوبی باشد که روی یک سیستم تصفیه آب در خانه سرمایه گذاری کنید، به ویژه کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و بیشتر مستعد ابتلا به بیماری آب آلوده هستند.
در کشورهایی که آلودگی آب یک مسئله است، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که فاقد سرویس بهداشتی مناسب هستند، انتخاب آب تصفیه شده یا دستگاه تصفیه آب همیشه امن ترین گزینه است.
بسیاری از انواع سیستم های تصفیه در دسترس هستند، از جمله فیلترهای زغال چوب و UV، که ناخالصی هایی را که ممکن است در فرآیند تصفیه اولیه و در مقیاس بزرگ که اکثر آب لوله کشی طی می کند زنده بمانند، حذف می کنند. اگر کیفیت آب لوله کشی شما پایین است، می توانید کیفیت آب آشامیدنی خود را با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی بالا ببرید.

 

آب تصفیه

مفید است:

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

روش تصفیه آب آشامیدنی!

برخی از افراد برای بهبود بیشتر کیفیت آب، استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی را انتخاب می کنند. دستگاه های تصفیه آب خانگی می توانند طعم یا بوی آب لوله کشی را بهبود بخشند و آلاینده های خاص را حذف کنند.
سیستم های تصفیه آب نقطه استفاده (POU) تنها آبی را که برای مصرف (نوشیدن و پخت و پز) استفاده می شود، تصفیه می کنند. سیستم های تصفیه نقطه ورود (PUE) معمولاً تمام آب ورودی به خانه را تصفیه می کنند.
سیستم‌های POU همان دستگاه های تصفیه آب خانگی هستند که ارزان‌تر می باشند و بنابراین بیشتر در خانه‌ها استفاده می‌شوند. این سیستم‌های فیلتراسیون به شیر آب متصل می‌شوند یا زیر سینک قرار می گیرند. اکثر سیستم های تصفیه آب خانگی از تکنیک های تصفیه زیر استفاده می کنند.

 • فیلتراسیون: سیستم های فیلتراسیون ناخالصی های ناخواسته را در سطح یا منافذ یک محیط جاذب به دام می اندازند. فیلترهای ذغالی در این دسته قرار می گیرند.
 • اسمز معکوس: این سیستم ها از یک غشای نیمه تراوا استفاده می کنند که ناخالصی ها را از بین می برد.
 • اشعه ماوراء بنفش: سیستم های تصفیه اشعه ماوراء بنفش از اشعه ماوراء بنفش برای ضدعفونی آب با کشتن باکتری ها و ویروس های بالقوه مضر استفاده می کنند.

توجه داشته باشید سیستم های تصفیه آب خانگی باید به درستی نگهداری شوند. در نتیجه، پیروی از توصیه های سازنده برای نگهداری دستگاه های تصفیه آب، از جمله تعویض فیلتر و قطعات آن بسیار مهم و ضروری می باشد. ما در این مطلب سعی کردیم، تفاوت آب دستگاه تصفیه آب با آب مقطر را برایتان بنویسیم. امیدواریم که مفید بوده باشد.

 

آب سالم

بهترین دستگاه تصفیه آب

فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. جهت مشاوره و یا ثبت سفارش با مشاوران ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *