مقالات آموزشی

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد؟

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد؟

به دلیل پیشرفت صنعت و آلودگی بیشتر محیط زیست نسبت به سال های گذشته، نیاز استفاده به دستگاه تصفیه آب در بین مردم بیشتر شده و طرفداران بیشتری پیدا کرده است. قدرت یک دستگاه تصفیه آب در میزان جداسازی آلودگی ها، یکی از مواردی است که دستگاه های تصفیه کننده را از یکدیگر متمایز می‌کند که همین امر یعنی تصفیه کامل آب که برای بدن ضرری نداشته باشد، کار هر دستگاهی نیست. یکی از مضرترین مواد آلوده برای بدن که در آب وجود دارد، نیترات است. به همین دلیل است که سوال اکثر افرادی که می‌خواهند خرید دستگاه تصفیه آب داشته باشند این است که آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد؟

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

نیترات چیست؟

نیترات در واقع ترکیب اکسیژن و نیتروژن است که برای بدن مضر بوده و سلامتی انسان را به خطر می اندازد. ترکیبات نیترات که در آب یافت می شوند، سمی و سرطان زاست. این ترکیب همچنین باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری کم خونی در کودکان و بزرگسالان می‌شود. نیترات می‌تواند از راه های مختلفی وارد آب شود. یکی از این راه ها برخورد با کود شیمیایی و ورود نیترات به آب است.

نیترات و نیتریت چگونه وارد آب می شوند؟

عمدتا نیترات از طریق فرسایش رسوبات طبیعی وارد آب های زیر زمینی و رودخانه ها و … می شود. در هوای آلوده در شهرهای صنعتی به علت وجود کارخانه و دود و مواد شیمیایی مضری که در هوا وجود دارد، آب باران سرشار از نیترات می‌شود و با حالتی اسیدی به آب لوله کشی شهری می رسد.

همچنین ورود مخازن صنعتی مواد شیمیایی و فاضلاب ها به آب آشامیدنی، یکی دیگر از عواملی است که باعث ترکیب این ماده سمی در آب می شود.

به این دلیل که نیترات شکل پایدارتری دارد و نیتریت (NO۲−) هم چندان در طبیعت زیاد نیست، نیترات با احیا به نیتریت تبدیل می‌شود. بنابراین باکتری‌ها و همچنین دستگاه گوارش ما نیترات را به نیتریت تبدیل می کند.

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

عوارض نیترات در بزرگسالان!

  • تیروئید
  • از کار افتادگی غدد تیروئید
  • سرطان معده
  • سرطان مثانه
  • عوارض جانبی در دوران بارداری

 

ساده ترین راهی که برای جلوگیری و از بین بردن عوارض ناشی از رسیدن نیترات به بدن، به ذهنمان می رسد، استفاده از بطری های آب معدنی یا خرید دستگاه تصفیه آب است. اما سوال اینجاست که این روش ها تا چه اندازه می توانند در از بین بردن این ترکیبات سمی موثر باشند؟

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

بهترین روش حذف نیترات از آب کدام است؟

استفاده از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای جداسازی و از بین نیترات از آب آشامیدنی است. اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا همه دستگاه های تصفیه کننده آب، قادر به حذف نیترات هستند؟

کدام دستگاه تصفیه آب خانگی نیترات آب را میگیرد؟

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یا RO بهترین و مدرن ترین روش تصفیه آب آشایمدنی محسوب می‌شوند که می توانند باعث حذف آرسنیک و نیترات شوند.

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

روش حذف نیترات توسط دستگاه تصفیه اسمز معکوس!

فرآیند تصفیه آب و حذف نیترات از آب آشامیدنی توسط دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس از طریق عبور آب از داخل فیلتر غشایی یا همان فیلتر ممبران انجام می گیرد که این امر باعث می‌شود که یون های بزرگتر در داخل فیلتر ممبران گیر کنند. نیترات، سرب و آهن سه ماده سمی هستند که در فیلتر ممبران گیر می‌کنند و همین امر باعث می‌شود که آب بیش از 93 درصد از نیترات و 2 یون دیگر تصفیه شود. مقدار باقی مانده نیترات در آب، میزانی است که برای بدن ضرری ندارد و قابل مصرف است.

سنگ کلیه و نیترات!

لازم است بدانید که استفاده از دستگاه تصفیه آب و حذف نیترات رابطه مستقیمی با جلوگیری از سنگ کلیه دارد. همانطور که همه می‌دانیم یکی از دلایل ایجاد سنگ کلیه، رسوب مواد زائد در کلیه است که آشامیدن آب تصفیه نشده، عمده ترین و شایع ترین دلیل بروز سنگ کلیه است. وجود مواد معدنی سنگین و همچنین نیترات در آب آشامیدنی می‌تواند به مرور باعث شکل گرفتن توده در کلیه و بروز سنگ کلیه شود. همانطور که می دانیم نوشیدن آب فراوان یکی از روش های مقابله با سنگ کلیه است اما این نکته را در نظر داشته باشید که نوشیدن آب سالم و عاری از نیترات و مواد زائد از اهمیت بیشتری نسبت به میزان مصرفی دارد. کیفیت آب آشامیدنی مهم تر از میزان مصرف آن است.

 

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

مفید است:

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

آیا تصفیه آب ضرر دارد؟

تصفیه آب از مواد سنگین و سمی و آلاینده های مضر برای بدن انسان، نه تنها ضرری ندارد بلکه نقش مهمی در سلامتی بدن دارد.

نکات مهمی که لازم است بدانید!

  1. ضدعفونی آب با کلر باعث تبدیل نیترات به نیتریت می‌شود. بنابراین اگر نیترات در آب لوله کشی زیاد باشد، در صورت اضافه کردن کلر، نیتریت زیاد می‌شود.
  2. مهمترین جمعیت در معرض خطر در صورت بالا بودن نیترات آب، شیرخواران زیر سه ماهی هستند که شیر خشک می‌خورند. آبی که برای تهیه شیر خشک استفاده می شود آنها را در معرض این مواد قرار می دهد.
  3. نیتراتی که از راه تغذیه وارد بدن می شود به سرعت و به میزان زیاد جذب می شود. (بیش از نود درصد)
  4. بالا بودن نیترات باعث ایجاد ترکیباتی در بدن می شود که نیتروز (N-nitroso) نامیده می‌شوند. برخی از این ترکیبات سرطان زا هستند.
  5. بالا بودن نیترات در اب ممکن است باعث کاهش جذب ید شود.

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. جهت مشاوره و یا ثبت سفارش با مشاوران ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *