مقالات آموزشی

5 مرحله در تصفیه خانه آب!

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد، تصفیه خانه آب

5 فرآیند در تصفیه خانه آب!

5 فرآیند واحد اصلی در تصفیه خانه آب عبارتند از انعقاد شیمیایی، لخته سازی، ته نشینی، فیلتراسیون و ضد عفونی (در زیر توضیح داده شده است). هنگام ورود به فرآیندهای مختلف تصفیه، مواد شیمیایی به آب اضافه می شود.

 

پیش رسوب گذاری

ساختمان پیش رسوب جایی است که فرآیند تصفیه واقعاً آغاز می شود. آب خام از حوضچه ته نشینی 240 فوت به سمت تصفیه خانه بالا می رود. آب خام به بخش اصلی تصفیه خانه تحویل داده می شود که در آن اولین فرآیند از 5 واحد اصلی تصفیه آب تصفیه را آغاز می کند تا آب قابل شرب باشد. 5 فرآیند واحد اصلی عبارتند از انعقاد شیمیایی، لخته سازی، ته نشینی، فیلتراسیون و ضد عفونی (در زیر توضیح داده شده است). هنگام ورود به فرآیندهای مختلف تصفیه، مواد شیمیایی به آب اضافه می شود. 

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

مرحله 1 انعقاد شیمیایی

اولین ماده شیمیایی اضافه شده دی اکسید کلر است و یک اکسید کننده است که برای تجزیه مواد آلی طبیعی مانند برگ های در حال پوسیدگی و سایر مواد گیاهی استفاده می شود. یک منعقد کننده شیمیایی به نام سولفات آلومینیوم به عنوان منعقد کننده اولیه استفاده می شود. یک پلیمر، یک زنجیره طولانی از ترکیبات آلی مصنوعی، نیز به عنوان کمک منعقد کننده به آب اضافه می شود تا به تقویت زنجیره های پیوند منعقد کننده اولیه کمک کند. منعقد کننده ها در واحد مخلوط سریع اضافه می شوند. این واحدی است که انرژی های اختلاط متلاطم ایجاد می کند تا به پراکندگی کامل منعقد کننده های شیمیایی در آب خام و شروع فرآیند انعقاد کمک کند. منعقد کننده هایی که باعث می شوند ذرات بسیار ریز با هم جمع شوند و به ذرات بزرگتری تبدیل شوند که می توان آنها را بعداً در فرآیند تصفیه با ته نشین شدن، صاف کردن، تخلیه یا فیلتر کردن حذف کرد.

 

مرحله 2 لخته سازی

سپس آب منعقد شده به فرآیند واحد اصلی بعدی یعنی فرآیند لخته سازی جریان می یابد. لخته سازی یک فرآیند همزدن آهسته است که باعث می شود ذرات کوچک منعقد شده لخته تشکیل دهند. فرآیند لخته سازی باعث افزایش تماس بین ذرات لخته و ذرات (رسوب) در آب می شود. به طور کلی، این تماس ها یا برخوردهای بین ذرات ناشی از هم زدن ملایم ایجاد شده توسط یک وسیله مکانیکی یا هیدرولیکی اختلاط است. دو مجموعه از حوضچه های لخته سازی وجود دارد که حاوی پره های اختلاط مکانیکی هستند که آب از آنها عبور می کند تا به آرامی آب منعقد شده را به هم بزند. لخته تشکیل شده سطحی را ایجاد می کند که در آن ذرات موجود در آب به سطح لخته جذب (چسبیده) می شوند و در نتیجه ذرات قابل ته نشینی بزرگتری را برای سهولت حذف توسط ته نشینی و فیلتراسیون تشکیل می دهند.

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

مرحله 3 ته نشینی

سپس آب لخته شده به فرآیند واحد اصلی بعدی یعنی فرآیند ته نشینی جریان می یابد. هدف از فرآیند ته نشینی حذف مواد جامد معلق (ذراتی) که چگالی تر (سنگین تر) از آب هستند و کاهش بار ذرات روی فیلترها است. ته نشینی با کاهش سرعت آب تصفیه شده به زیر نقطه ای که بتواند مواد معلق قابل ته نشینی را منتقل کند، انجام می شود، بنابراین به نیروهای گرانشی اجازه می دهد تا ذرات معلق را حذف کنند. هنگامی که آب تقریباً در حوضه های رسوبی ساکن است، مواد جامد قابل ته نشینی به سمت پایین حوضه حرکت می کنند. این فرآیند ته نشینی تقریباً نود درصد مواد جامد موجود در آب را حذف می کند. آب شفاف‌تر روی سطح در لوله‌های لباسشویی جمع‌آوری می‌شود که آب را به سمت گالری فیلتر هدایت می‌کند تا ده درصد باقیمانده مواد جامد را حذف کند.

 

مرحله 4 ضد عفونی

سپس آب ته نشین شده از ساختمان پیش رسوب به تاسیسات فیلتراسیون جریان می یابد. قبل از رسیدن به تاسیسات فیلتراسیون، کلر به آب در نقطه پیش کلرزنی اضافه می شود تا فرآیند ضد عفونی آغاز شود. فرآیند ضد عفونی برای کشتن یا غیرفعال کردن اکثر میکروارگانیسم‌های موجود در آب، از جمله همه موجودات بیماری‌زا، اعم از باکتری‌ها، ویروس‌ها یا انگل‌های روده‌ای طراحی شده است. ارگانیسم های بیماری زا حشرات  میکروسکوپی موجود در آب هستند که می توانند باعث بیماری های منتقله از طریق آب مانند گاستروانتریت، تیفوئید، اسهال خونی، وبا و ژیاردیازیس شوند.

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

مرحله 5 فیلتراسیون

سپس آب ته نشین شده کلر به تاسیسات فیلتراسیون و روی فیلترها برای آخرین فرآیند واحد اصلی مورد استفاده برای تصفیه آب آشامیدنی جریان می یابد. فیلتراسیون فرآیند عبور آب از موادی مانند بستر زغال سنگ، ماسه یا سایر مواد دانه‌ای برای حذف ناخالصی‌های ذرات معلق است که در طی فرآیند ته نشینی حذف نشده‌اند. تصفیه خانه آب از بسترهای فیلتر گرانشی چند رسانه ای با سرعت سریع استفاده می کند. فیلترها از یک لایه بالایی آنتراسیت، یک لایه میانی از ماسه فیلتر و سپس یک لایه پایینی از ماسه گارنت و یکی از یک سیستم زیر زهکشی تشکیل شده است که آب فیلتر شده را جمع آوری می کند. آب در بالای محیط فیلتر وارد می شود و توسط گرانش از بستر فیلتر عبور می کند. مواد مختلف مانند یک صافی غول پیکر عمل می کنند و ذرات باقی مانده را به دام می اندازند.  آب آشامیدنی از طریق فیلترها به سمت عقب هدایت می شود و ذرات محبوس شده در حفره های زهکشی را آزاد می کند. آب شستشوی معکوس به حوضچه بازیابی بک واش فرستاده می شود و پس از یک فرآیند ته نشینی، آب شستشوی معکوس برای استفاده مجدد به حوضچه ته نشینی آب خام بازگردانده می شود.

 

آیا دستگاه تصفیه آب مضر است

 

کلر و فلوراید، تصفیه خانه آب

سپس آبی که از کف فیلترها جمع آوری می شود قابل شرب در نظر گرفته می شود. قبل از خروج آب از چاه های شفاف زیر تصفیه خانه، کلر برای بار دوم برای پس از ضد عفونی اضافه می شود. کلر اضافی تضمین می کند که آب حتی در دورترین نقاط سیستم توزیع سالم برای نوشیدن باقی می ماند. علاوه بر کلر، فلوراید به آب آشامیدنی ما در کارخانه اضافه می شود. هنگامی که آب فلورایده در طول سال های رشد دندان مصرف می شود، فلوراید باعث تقویت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود. سرویس بهداشت عمومی ایالات متحده غلظت بهینه فلوراید در آب ایالات متحده را در محدوده 0.7 تا 1.2 قسمت در میلیون تعیین کرده است. مواد معدنی حاوی فلوراید محلول در طول سال در آب رودخانه آرکانزاس اندازه گیری می شوند. محتوای فلوراید طبیعی آب رودخانه به طور متوسط ​​0.4 قسمت در میلیون است. کارخانه های تصفیه آب فلوراید کافی برای بالا بردن این سطح به 0.9 قسمت در میلیون دارند. سطح فلوراید روزانه در تصفیه‌خانه آب و ماهیانه در شیر آب اندازه‌گیری می‌شود تا اطمینان حاصل شود که برای رسیدن به غلظت توصیه شده توسط سرویس بهداشت عمومی ایالات متحده کافی است.USPHS ).

 

فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب با کیفیت دارید و به مشاوره نیازمندید، حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *