مقالات آموزشی

قبل از نوشیدن آب مقطر چه باید کرد؟

آب مقطر

قبل از نوشیدن آب مقطر چه باید کرد؟

قبل از نوشیدن آب مقطر، کدام مواد معدنی را باید به آن اضافه کرد؟ مدل های تناسب اندام اغلب قبل از مسابقات، رژیم آب مقطر می گیرند تا مصرف سدیم خود را کاهش دهند و وزن آب را کاهش دهند. برخلاف آب معمولی، آب مقطر فاقد سدیم و سایر مواد معدنی است. همچنین عاری از آلاینده ها مانند فلزات سنگین و باکتری های بیماری زا است.

پیشنهاد می شود>>> خرید دستگاه تصفیه آب

نکته: آب مقطر فاقد مواد معدنی و عناصر کمیاب است. یکی از راه های افزایش محتوای معدنی آن مخلوط کردن آن با پودر الکترولیت، قطره یا قرص های جوشان حاوی منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم است.

 

آیا آب مقطر سالم است؟

بیشتر انواع آب از جمله آب چشمه طبیعی و آب لوله کشی حاوی عناصر کمیاب، مواد معدنی و ترکیبات معدنی هستند. به عنوان مثال، آب بطری عمومی، حدود 24 میلی گرم کلسیم، 5 میلی گرم سدیم و 5 میلی گرم منیزیم در هر فنجان فراهم می کند. آب لوله کشی بسته به منبع آن در هر فنجان حدود 7 میلی گرم کلسیم، 2 میلی گرم آهن و 9 میلی گرم سدیم دارد.

 

آب مقطر حاوی هیچ یک از این مواد معدنی نیست. آن را به عنوان خالص ترین نوع آب موجود در جهان در نظر بگیرید. عاری از باکتری های مضر، ویروس ها، قارچ ها، سولفات، سرب و سایر آلاینده ها است. به همین دلیل، به طور گسترده ای در محیط های بیمارستانی، مطب های دندانپزشکی و آزمایشگاه ها استفاده می شود.

 

آب مقطر

 

این مایع فوق خالص با جوشاندن آب معمولی و سپس جمع آوری بخار تغلیظ شده در یک ظرف استریل تولید می شود. طبق گزارش وزارت امنیت داخلی، فرآیند تقطیر، میکروب های موجود در آب را از بین می برد و ناخالصی ها مانند نمک ها و فلزات سنگین را از بین می برد. در مقابل، جوشاندن و کلر زنی باکتری ها را از بین می برد اما دیگر آلاینده ها را از بین نمی برد.

 

آب مقطر فاقد هرگونه ناخالصی است و بنابراین بی خطر محسوب می شود. تنها نقطه ضعف آن طعم مسطح آن است، زیرا مواد معدنی برای طعم دادن به آب اضافه می شود و از آنجایی که آب مقطر فاقد آن است، طعمی ندارد. علاوه بر این، به گفته کارشناسان دانشگاه پردو تولید آن در خانه ممکن است دشوار باشد، زیرا اکثر دستگاه‌های تقطیر با قیمت بالایی عرضه می‌شوند. در واقع، ممکن است خرید آب مقطر بطری ارزان‌تر از تهیه آن در خانه باشد.

مطالب مفید :

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

مواد معدنی برای آب مقطر

این نوشیدنی فاقد هرگونه ماده معدنی است. با این حال، شما می توانید محتوای مواد معدنی آن را به چند روش افزایش دهید. به عنوان مثال، می توانید پودر یا قرص الکترولیت، مولتی ویتامین های جوشان و مواد معدنی یا مواد طبیعی مانند نمک و آب میوه تازه را اضافه کنید.

 

برخی از بهترین مواد معدنی برای آب مقطر عبارتند از کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم، روی و آهن. چهار مورد اول الکترولیت هستند که به بازیابی تعادل مایعات شما کمک می کنند. به گفته کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، این مواد مغذی از عملکرد صحیح مغز، قلب و ماهیچه‌ها پشتیبانی می‌کنند، به حمل و نقل مواد مغذی کمک می‌کنند و سطح PH بدن شما را تنظیم می‌کنند .

 

آب مقطر

 

به عنوان مثال، اگر با اسهال یا استفراغ شدید دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است دچار عدم تعادل الکترولیت شوید. این همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که سخت تر از حد معمول ورزش کنید. بدن شما آب و الکترولیت ها را از طریق عرق و ادرار از دست می دهد. یکی از راه‌های بازگرداندن سطح الکترولیت به تعادل، افزودن سدیم، منیزیم و سایر مواد مغذی به آب مقطر است.

 

فرمول های الکترولیت به شکل قرص، مایع یا پودر هستند، بنابراین می توان آنها را به راحتی به آب اضافه کرد. همچنین می توانید از مکمل های معدنی استفاده کنید – به سادگی آنها را خرد کرده و با آب مقطر مخلوط کنید یا از قرص های جوشان استفاده کنید. مؤسسه ملی سلامت بیان می‌کند که مکمل‌های مولتی ویتامین/معدنی تامین مواد مغذی روزانه را آسان‌تر می‌کنند و از کمبودها جلوگیری می‌کنند. ترکیب آنها از یک برند به برند دیگر متفاوت است، بنابراین مهم است که برچسب ها را بررسی کنید.

 

آیا مزایایی برای سلامتی وجود دارد؟

مانند آب معمولی، آب مقطر با هیدراته نگه داشتن شما از سلامت و تندرستی کلی حمایت می کند. بعلاوه، عاری از باکتری و فلزات سنگین است و برای پاکسازی زخم ایده آل است. به گفته موسسه ملی سرطان، آب مقطر ممکن است سلول های سرطانی مثانه را از بین ببرد. این اثرات در شرایط آزمایشگاهی (محیط آزمایشگاهی کنترل شده) مشاهده شده است، بنابراین مشخص نیست که چگونه آنها با انسان ارتباط دارند.

 

مزیت بالقوه آب مقطر محتوای کم سدیم آن است. هنگامی که بیش از حد مصرف شود، این ماده معدنی ممکن است فشار خون را افزایش دهد و با افزایش حجم مایع خارج سلولی باعث احتباس آب شود. آب معمولی حاوی سدیم است – اما آنقدر کم است که فشار خون یا دور کمر شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

 

آب مقطر

 

بدن انسان برای عملکرد مطلوب به سدیم نیاز دارد. این ماده معدنی همراه با پتاسیم، فشار خون را تنظیم می کند و از سلامت استخوان ها حمایت می کند. همانطور که انتشارات سلامت هاروارد اشاره می کند، همچنین در متابولیسم انرژی و عملکرد کلیه نقش دارد. فقط مطمئن شوید که آن را در حد اعتدال مصرف کنید.

 

آب مقطر به اندازه آب معمولی آبرسان است. به علاوه، کالری آن صفر است. از سوی دیگر، آب بطری مواد معدنی و الکترولیت بیشتری را فراهم می کند، اما ممکن است حاوی باکتری و ناخالصی نیز باشد. قبل از تغییر رژیم غذایی با آب مقطر، مراقب باشید و با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط

یک نظر در “قبل از نوشیدن آب مقطر چه باید کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *