مقالات آموزشی

معرفی کامل فیلتر کربن بلاک!

فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک (CTO)(CBC)(carbon block) دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر کربن بلاک یا فیلتر مرحله سوم یا فیلتر شماره 3 در دستگاه تصفیه آب خانگی می‌باشد که به عنوان فیلتر کربن جامد نیز شناخته می‌شود و به مانند فیلتر کربن اکتیو از زغال پوسته نارگیل تشکیل می‌شود اما فرآیند ساخت آن متفاوت است.

فیلتر Carbon Block به‌ عنوان فیلتر مرحله سوم دستگاه تصفیه آب خانگی و برای تکمیل عملیات تصفیه فیلتر کربن اکتیو به کار می‌رود. این فیلتر توانایی حذف کربن آلی، ترکیبات آلی محلول، طعم، بو و مزه نامطبوع باقی‌مانده در آب را دارد.

فیلتر کربن بلاک با نام CTO نیز شناخته می‌شود و مخفف کلمات color ،taste و odor به معنی کلر، طعم و بو است.

دقت این فیلتر در دستگاه های تصفیه آب خانگی بر ماندگاری فیلترهای مرحله بعد از جمله ممبران تاثیر بسزایی دارد. اگر این فیلتر کلیه آلاینده های موجود در آب را حذف نکند باعث می‌شود که فیلتر ممبران آسیب ببیند و نیاز باشد که سریعا تعویض شود.

 

فیلتر کربن بلاک

 

طراحی فیلتر کربن block به گونه ای است که آب از اطراف می‌تواند به فیلتر وارد شود. زمانی که آب از بدنه این فیلتر رد می‌شود حتما با لایه های کربنی فیلتر تماس پیدا می‌کند و در نتیجه ترکیبات شیمیایی با دقت بسیار بالایی از بین می‌روند.

قدرت این فیلتر دستگاه تصفیه کننده آب در جذب کلر و آلاینده های شیمیایی نسبت به فیلتر کربن پودری بسیار بیشتر است. به همین دلیل استفاده از فیلتر کربن جامد در فرآیند دستگاه تصفیه آب بسیار اهمیت دارد.

از آنجایی که مهم ترین وظیفه فیلتر کربن جامد حذف آلاینده های شیمیایی موجود در آب است، بنابراین کربن استفاده شده در این فیلتر باید قدرت جذب خوب و دارای استانداردهای مواد غذایی باشد.

 

فیلتر کربن بلاک

 

اگر کربن موجود در فیلتر، پایه گیاهی و اکتیو داشته باشد می‌تواند آلاینده های شیمیایی را به خوبی جذب کند. اما اگر کربن از موادی مانند زغال سنگ و آنتراسیت ساخته شده باشد، نمی‌تواند آلاینده های شیمیایی را به طور کامل حذف کند و همچنین ممکن است به طور ناخواسته موادی را وارد آب کند که برای سلامتی مصرف کننده مضر باشد.

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *