مقالات آموزشی

معرفی کامل فیلتر پست کربن!

فیلتر پست کربن

فیلتر پست کربن (post carbon ) دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر پست کربن یا فیلتر مرحله پنجم در دستگاه تصفیه آب خانگی یا همان فیلتر شماره 5،فیلتری به نام فیلتر کربن نهایی می‌باشد و بعد از فیلتر ممبران، نوبت به این مرحله می‌رسد.

جنس و عملکرد فیلتر کربن نهایی همانند فیلترهای کربن فعال است. که از جنس پوسته‌ی نارگیل می‌باشد و از کیفیت مرغوبی جهت شیرین کردن آب برخوردار است.

وظیفه اصلی این فیلتر بهبود طعم و بوی نامطبوعی است که در اثر ماندن آب در منبع ذخیره دستگاه ( تانک )، به وجود آمده باشد.
فیلتر کربن نهایی، در معرض آب تصفیه شده کامل قرار دارد که عاری از هرگونه کلر، گازهای شیمیایی و مواد آلی است، بنابراین عمر مفید این فیلتر طولانی تر و بیشتر می‌باشد. به طور متوسط زمان تعویض این فیلتر باید سالی یکبار انجام شود. در غیر اینصورت باعث آلودگی میکروبی و باکتریایی آب خواهد شد.

در روش اسمز معکوس، ظرفیت تولید آب در هر دقیقه بسیار کم است، که این یک نقطه ضعف به شمار می‌آید. فیلتر ممبران می‌تواند به طور معمول در هر دقیقه ۱۲۰ سی سی آب تولید کند که این حجم آب بسیار کم بوده و مصرف کننده برای پر کردن یک پارچ آب ممکن است یک ربع منتظر بماند.

 

فیلتر پست کربن

 

برای رفع این مشکل برای این نوع از دستگاه تصفیه آب مخزن تصفیه آب طراحی شده است. آب تصفیه شده درون مخزن جمع‌آوری می‌شود و زمانی که شما نیاز به مصرف آب دارید، آب به میزان کافی از مخزن خارج شود.

منشا مشکل این است که اگر آب برای مدتی در مخزن باقی بماند، ممکن است کیفیت خود را از دست بدهد و طعم یا مزه بدی بگیرد. بنابراین در انتها هنگام خروج آب باید فیلتری قرار گیرد که به عنوان یک مرحله نهایی آب را تصفیه کند. بنابراین وجود فیلتر پست کربن در دستگاه تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس یک ضرورت محسوب می‌شود.

بعد از مرحله RO فیلتر پست کربن نصب می‌شود و وظیفه این فیلتر انجام یک تصفیه نهایی روی آبی است که از مخزن خارج می‌شود. به این معنی که اگر احیانا آب دارای بو، مزه و طعم نامطبوعی باشد و یا از آلاینده های شیمیایی عبور کرده باشند و آنجا باقی مانده باشند، آنها را حذف نماید و آب تصفیه شده را در اختیار شما قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *