مقالات آموزشی

معرفی کامل فیلتر ممبران!

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران (MEMBRANE) دستگاه تصفیه آب خانگی یا اسمز معکوس (RO)

فیلتر ممبران یا اسمز معکوس همان فیلتر مرحله چهارم یا فیلتر شماره 4 دستگاه تصفیه آب خانگی می‌باشد.

اسمز یک فرآیند طبیعی است که در آن آب خالص از طریق یک غشای نیمه‌تراوا از محلولی با غلظت کمتر (فشار اسمزی کمتر) به محلولی با غلظت بیشتر (فشار اسمزی بیشتر) نفوذ می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر مقاله اسمز چیست را مشاهده نمایید!

اسمز معکوس عکس فرآیند اسمز طبیعی است که در آن با اعمال فشار، آب خالص (حلال) از طریق یک غشای نیمه‌تراوا از آب تصفیه نشده (محلول) جدا شده و تصفیه می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله اسمز معکوس چیست را مشاهده نمایید!

 

فیلتر ممبران

 

در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، غشای نیمه‌تراوا فیلتر memberane (ممبرین) اسمز معکوس (RO) نام دارد که به‌عنوان فیلتر مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب نیز شناخته می‌شود. فشار لازم برای انجام فرآیند اسمز معکوس نیز توسط پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی تأمین می‌شود.

غشای ممبران مهمترین فیلتر در دستگاه های اسمز معکوس می‌باشد که از یکسری لایه های کرم رنگ نیمه تراوا که دورهم پیچیده شده، تشکیل شده است و در مرحله چهارم دستگاه قرار می‌گیرد که قدرت گرفتن سختی آب را دارد که به صورت پساب دفع می‌شود و آب سبک بدون هیچ ناخالصی آماده مصرف است.

 

فیلتر ممبران

 

فیلتر ممبران توانایی از بین بردن آلودگی های میکروبی نیترات، آرسنیک، ویروس، انگل، نیتریت و فلزات سنگین در آب که باعث رسوب گذاری در کتری است می‌شود. این فیلتر باعث حذف تمامی ناخالصی های موجود در آب که بزرگتر از ۰.۰۰۱ است، می‌شود.

یکی دیگر از کارهای مهمی که این فیلتر انجام می‌دهد، رفع شوری آب در مناطقی است که با این مشکل مواجه هستند.

تصفیه آب شهری با کمک دستگاه‌ های دارای فیلتر ممبران اسمز معکوس سبب ایجاد پساب نیز خواهد شد. این پساب حاوی مقادیر زیادی از انواع آلودگی‌ ها و نمک‌هاست که از طریق شیلنگ فاضلاب دستگاه تصفیه آب خانگی به فاضلاب شهری وارد می‌شود.

تماس فیلتر با مواد آلاینده به مرور زمان باعث می‌شود عملکرد و کارایی آن کاهش پیدا کند.

 

فیلتر ممبران

 

عوامل مهم کاهش دهنده عمر فیلتر

چند عامل مهم به مرور عمر ممبران را کاهش می‌دهند که از مهم ترین آنها می‌توان به میزان آلاینده های موجود در آب اشاره نمود. به همین دلیل است که در اغلب مواقع، چند مرحله به عنوان پیش تصفیه در نظر گرفته می‌شود تا حجم زیادی از آلاینده ها حذف شده و ذرات ریز باقی مانده به کمک ممبران ها حذف شوند.

علاوه براین، لازم است تا حد امکان از برخورد بیش از اندازه ممبران ها با کلر جلوگیری گردد تا طول عمر بیشتری داشته باشند.

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *