مقالات آموزشی

فیلترهای کربن چه چیزی را از آب حذف می کند؟

فیلتر کربن اکتیو، فیلترهای کربن

فیلترهای کربن چه چیزی را از آب حذف می کند؟

اگر در مورد وضعیت آب آشامیدنی خود نگران هستید، ممکن است بخواهید گزینه های تصفیه آب را بررسی کنید. فیلترهای آب که می توانند آلاینده های مضر را از بین ببرند و طعم و بوی آب شما را بهبود بخشند، از فیلترهای کربن فعال ساده تا سیستم های اسمز معکوس و سایر موارد را شامل می شوند.

 

نکته: فیلترهای کربن مواد آلی را که می توانند بر طعم، بو و رنگ آب شما تأثیر بگذارند حذف می کنند و کلر، تری هالومتان ها (THM)، برخی آفت کش ها، حلال های صنعتی (هیدروکربن های هالوژنه)، بی فنیل های پلی کلره (PCBs)، هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) و گازهای رادون را کاهش می دهند.

 

استفاده از فیلترهای کربن

انواع مختلفی از سیستم های تصفیه آب وجود دارد که بسته به نوع آبی که دارید می توانید انتخاب کنید (چاه خصوصی یا بخشی از یک سیستم شهری عمومی نمونه هایی هستند). مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) دلایل رایج استفاده از سیستم تصفیه آب را شرح می دهد. برخی از این موارد عبارتند از دوست نداشتن طعم آب، داشتن آب سخت، نگرانی در مورد باکتری ها یا سرب در آب یا وجود آرسنیک در آب.

 

فیلتر کربن اکتیو، زغال فعال در دستگاه تصفیه آب

 

اگر تصمیم به استفاده از فیلتر آب گرفته اید، باید فیلتری را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیاز آب شما مطابقت داشته باشد. آژانس حفاظت از محیط زیست توضیح می دهد که کربن فعال – نوع فیلتری که اغلب در یخچال ها و فیلترهای پارچ یافت می شود، طبق CDC فیلتر کربن فعال است – برای جذب ترکیبات آلی طبیعی، ترکیبات طعم و بو و مواد شیمیایی آلی مصنوعی در آب آشامیدنی استفاده می شود. رفتار فیلتر کربن فعال به عنوان فیلتر آب ذغالی نیز شناخته می شود.

 

گزینه دیگر استفاده از سیستم اسمز معکوس برای بهبود طعم آب و همچنین کاهش سطح سرب یا سایر مواد معدنی است. می توانید یک فیلتر کل خانه یا یک فیلتر زیر سینک برای استفاده از آب آشامیدنی و آشپزی نصب کنید.

 

برخی از آلاینده‌های مضر مانند ترکیبات آلی فرار (VOCs) که می‌توانند چاه‌های خصوصی را آلوده کنند، می‌توانند طعم بدی به آب بدهند و ممکن است بویی شبیه بنزین یا سایر مواد شیمیایی بدهند.  CDC توضیح می دهد که انواع مختلفی از VOCs با اثرات مختلف سلامتی، از جمله ایجاد سرطان، تحریک پوست، تأثیر بر غشاهای مخاطی یا آسیب رساندن به سیستم عصبی، کبد یا کلیه ها، وجود دارد.

 

آزمایش آب توسط یک آزمایشگاه واجد شرایط احتمالاً برای تعیین اینکه دقیقاً کدام VOC در آب شما وجود دارد مورد نیاز است.  CDC توصیه می کند از یک سیستم فیلتر نقطه ورود – جایی که لوله آب وارد خانه شما می شود – یا یک سیستم فیلتر کل خانه برای از بین بردن VOCs استفاده کنید. به این ترتیب می توانید آب سالم برای پخت و پز و نوشیدن و همچنین برای حمام کردن و نظافت داشته باشید. فیلترهای آب کربن فعال می توانند برخی از VOC ها را حذف کنند.

 

فیلتر کربن اکتیو

 

مزایای فیلتر آب زغالی

همانطور که دانشگاه نبراسکا اشاره می کند، همه روش های تصفیه آب دارای محدودیت هایی هستند و اغلب برای تصفیه موثر آب، ترکیبی از فرآیندهای تصفیه مورد نیاز است. انواع مختلف فیلتر کربن و کربن آلاینده های مختلف را حذف می کنند و هیچ نوع کربنی با حداکثر کارایی تمام آلاینده ها را حذف نمی کند.

 

فیلترهای کربن فعال آلاینده های میکروبی مانند باکتری ها و ویروس ها، کلسیم و منیزیم (مواد معدنی آب سخت)، فلوراید، نیترات و بسیاری از ترکیبات دیگر را حذف نمی کنند. به گزارش دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی ، با این حال، فیلتر کربن فعال مواد آلی را که می توانند بر طعم، بو و رنگ آب شما تأثیر بگذارند، حذف می کند و کورین ، THM، آفت کش ها، حلال های صنعتی، PCB های پلی کلره، PAH و گازهای رادون را کاهش می دهد.

 

دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی نشان می‌دهد که برخی از عوارض جانبی فیلتر آب زغالی ممکن است زمانی رخ دهد که فیلتر کربن فعال شما با آلاینده‌های آلی پر شود یا فیلتر برای بیش از پنج روز استفاده نشود. این فیلتر می‌تواند به منبع غذایی برای باکتری‌ها تبدیل شود، و در حالی که باکتری‌ها ممکن است مضر نباشند، برخی از تولیدکنندگان برای کاهش رشد باکتری‌ها، نقره را به زغال چوب فعال اضافه کرده‌اند. علاوه بر این، فیلتر کربن باکتریواستاتیک برای تصفیه آبی که از نظر میکروبی ناامن است، کافی نیست.

 

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

 

و همه فیلترها یکسان ایجاد نمی شوند. یک مطالعه در سال 2018 توسط دانشگاه ایالتی اوهایو، که در شماره آوریل 2018 مجله Water Supply منتشر شد، توانایی‌های سه برند محبوب پارچ را در پاکسازی میکروسیستین‌های خطرناک از آب لوله‌کشی مقایسه کرد. نتایج نشان داد که در حالی که یکی کار عالی انجام می‌دهد، سایر پارچ‌ها به سموم – که در هنگام شکوفه‌های مضر جلبکی (HABs) ظاهر می‌شوند – اجازه می‌دهند از فیلتر خارج شده و به آب آشامیدنی بریزند.

 

این مطالعه نام برندهای درگیر در تحقیق را ذکر نکرد. اما دو پارچ موثر دارای فیلترهایی بودند که از ترکیبی از منابع کربن فعال ساخته شده بودند، در حالی که فیلتر پارچ با کمترین اثربخشی کاملاً از کربن فعال مبتنی بر نارگیل ساخته شده بود. به طور کلی، ایالت داکوتای شمالی استفاده از واحد زغال چوب فعال با حجم بالا را برای حذف آلاینده های تهدید کننده سلامت توصیه می کند.

 

اگر فقط به طعم، بو یا رنگ اهمیت می دهید، دستگاه های تعبیه شده بر روی شیر آب به احتمال زیاد برای بهبود طعم، بو یا رنگ آب کافی هستند، اگرچه باید اغلب فیلتر را عوض کنید. توصیه می شود در صورت داشتن هر گونه نگرانی، آب خود را آزمایش کنید و پس از دریافت نتایج در مورد استفاده از سیستم تصفیه آب تصمیم بگیرید.

 

فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب با کیفیت دارید و به مشاوره نیازمندید، حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *