مقالات آموزشی

دستگاه تصفیه آب با اشعه UV!

دستگاه تصفیه آب با اشعه UV! // معرفی فیلتر فرابنفش تصفیه آب و کاربرد آن 

دستگاه تصفیه آب با اشعه UV!

آیا دستگاه تصفیه آب با اشعه UV بهتر است؟ اشعه UV چیست؟ نبود لامپ UV در دستگاه تصفیه آب ضرری دارد؟

 

لامپ UV چیست؟

در واقع لامپ UV، نوری با طول موج تقریبا 260 نانو متر (که اصطلاحا UV گفته می‌شود) از خود ساطع می‌کند و با این نور باعث از بین رفتن باکتری ها، ویروس و میکروارگانیسم های دیگر می‌شود. در تحقیقات بیان شده است که اشعه UV هیچ خطری برای انسان ها ندارد و حتی در نور خورشید مقدار کمی از یو وی وجود دارد. اما در تحقیقاتی دیگر گفته شده است که اشعه UV می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا ببرد و به سلول های پوستی آسیب بزند. به همین دلیل است که محفظه های لامپ UV در دستگاه تصفیه آب بسیار مقاوم بوده و طوری طراحی شده اند که نوری از آن به بیرون منتشر نشود. نکته قابل توجه در این قسمت، این است که سعی کنید همیشه یک محفظه بسیار مقاوم و با کیفیت بالا برای لامپ UV تهیه کنید و همچنین در زمان حمل و تعویض فیلتر، بسیار مراقب باشید.

معمولا فیلتر UV در شرکت های تولیدکننده دستگاه تصفیه آب، به طور پیش فرض روی دستگاه قرار ندارد. زیرا استفاده از UV در همه جا ضروری نیست و اگر به این فیلتر نیاز داشته باشید، به راحتی می‌توانید آن را تهیه و به هر مدل دستگاه تصفیه آبی که دارید اضافه کنید.

فرآیند تصفیه آب کامل در 5 مرحله انجام می‌گیرد که فیلتر UV در این پنج مرحله قرار ندارد که در صورت نیاز فیلتر UV به عنوان یک آپشن به دستگاه تصفیه آب اضافه می‌شود.

 

دستگاه تصفیه آب با اشعه UV!

 

فیلتر پلی پروپیلن چه کاری انجام می‌دهد؟

آب از شیر ورودی وارد هوزینگ مرحله اول می‌شود. اولین مرحله، فیلتر پلی پروپیلن است که جنس آن پنبه فشرده شده است و باعث حذف املاح درشت موجود در آب آشامیدنی مانند گل و لای، رسوبات، زنگ لوله، شن و ماسه و هر ماده محلولی که بزرگتر از 5 میکرون باشد می شود.

املاحی که فیلتر پلی پروپیلن باعث حذف آنها می شودف باعث بروز سنگ کلیه می‌شوند و حذف آنها توسط این فیلتر تصفیه آب از سنگ کلیه جلوگیری می کند. این رسوبات همچنین در ته کتری و لیوان چای هم قابل مشاهده هستند که پس از حذف توسط  فیلتر pp، آب تصفیه شده عاری از این رسوبات است.

مفید است:

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

فیلتر پلی پروپیلن

 

فیلتر کربن اکتیو چه کاری انجام می‌دهد؟

بعد از پایان مرحله اول، آب وارد هوزینگ دوم یعنی همان فیلتر کربن اکتیو می‌شود. فیلتر کربن اکتیو از پوسته نارگیل ساخته شده و کاملا گیاهی است که کلر موجود در آب لوله کشی را جذب و آب را تصفیه می کند.

 

فیلتر کربن اکتیو

 

فیلتر کربن بلاک چه کاری انجام می‌دهد؟

مرحله سوم هم مانند فیلتر شماره دو، یک مرحله کربن فشرده قبل از فیلتر اصلی ممبران است. این مرحله در واقع مکمل مرحله دوم است. به طور کلی می‌توان گفت که هر سه یک، دو و سه فیلتر پیش تصفیه محسوب می‌شوند.

مرحله سوم باعث حذف مواد جانبی کلر مثل کلرامین شده که باعث کامل شدن تصفیه کلر می‌شود. این فیلتر به دلیل فشرده بودن باعث محافظت از فیلتر مرحله 4 یعنی همان فیلتر ممبران که فیلتر اصلی در تصفیه آب اسمز معکوس است، می‌شود.

خرید دستگاه تصفیه آب

فیلتر کربن بلاک

 

فیلتر ممبران چیست؟

فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی در مرحله چهارم قرار دارد و فرایند اصلی تصفیه آب ، توسط این فیلتر انجام می‌شود. آب بعد از گذشت از مرحله سوم وارد پمپ تصفیه آب و سپس با فشا زیاد وارد هوزینگ ممبران می‌شود. مرحله چهارم یعنی همان فیلتر ممبران یک فیلتر قدرتمند در حذف املاح مضر آب لوله کشی است. این فیلتر باعث حذف املاح مضری مانند آرسنیک، فلزات سنگین، نیترات، آلومینیوم، نیتریت و هر گونه ماده مضری که قابل مشاهده با چشم نیست و در ابعاد کوچکتر از یک ده هزارم میکرون است، می‌شود. پس از پایان این مرحله سختی آب آشامیدنی کاملا کاهش می‌یابد.

املاحی که توسط فیلتر ممبران حذف شده‌اند به سمت فاضلاب زیر سینک هدایت شده و آب آشامیدنی با سختی بسیار پایین به مخزن ذخیره تصفیه آب می‌رود. ممبران اصلی ترین مرحله در تصفیه آب است و به همین دلیل نیاز به محافظت بیشتری دارد. اگر پس از یک الی 2 سال متوجه شدید که آب کتری رسوب می‌زند، به این معنی است که فیلتر ممبران دیگر توانایی حذف املاح مضر را نداشته و باید تعویض شود.

 

فیلتر ممبران

 

چرا از فیلتر UV استفاده می‌شود؟

یکی از دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب با اشعه UV این است که، ممکن است آب درون مخزن دستگاه تصفیه آب دچار آلودگی شود و همانطور که می‌دانید این آب دیگر از فیلتر ممبران عبور نمی‌کند که املاح دوباره حذف و آب تصفیه شود. به همین دلیل وجود فیلتر UV در مرحله آخر دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند آلودگی های احتمالی را از بین ببرد. البته به دلیل آنتی باکتریال بودن مخزن های شرکت نور، این اتفاق خیلی کم رخ می‌دهد اما ممکن است به دلیل نگهداری نادرست و یا تجمع آب به مدت طولانی در مخزن، به اشعه UV احتیاج پیدا کنید.

یکی دیگر از دلایل استفاده از لامپ UV این است که، ممکن است از مسیر شیر میکس، آلودگی به آب خروجی راه پیدا کند در این صورت استفاده از فیلتر UV در مسیر شیر میکس می‌تواند جلوی ورود این آلودگی ها به آب خروجی را بگیرد.

 

دستگاه تصفیه آب با اشعه UV!

 

چه زمانی لازم است از دستگاه تصفیه آب با اشعه UV استفاده کنیم؟

در موارد زیر استفاده از لامپ UV توصیه می‌شود:

 • اگر آب منطقه شما آلودگی شدید میکروبی دارد.
 • اگر آب، بازیافت آب فاضلاب است.
 • اگر درون آب، فاضلاب های صنعتی وجود دارد.
 • اگر از آب چاه یا چشمه استفاده می‌کنید.
 • اگر آب آلودگی میکروبی دارد.

 

کارایی فیلترهای دستگاه تصفیه آب به صورت خلاصه:

 1. فیلتر پلی پروپیلن برای حذف املاح نامحلول مانند شن، ماسه و زنگ آهن.
 2. فیلتر کربن اکتیو برای حذف گازهای موجود در آب مانند کلر، وایتکس، مواد شوینده، ازت و …
 3. فیلتر کربن بلاک برای حذف کربن‌های فعال و گازهای باقی‌مانده در آب
 4. فیلتر ممبران برای از بین بردن املاح محلول و نامحلول در آب و کاهش TDS و TH آب
 5. فیلتر پست کربن برای حذف بو و طعم نامطبوع آب
 6. فیلتر مینرال برای افزودن املاح معدنی مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم به آب
 7. فیلتر قلیایی برای تنظیم PH آب
 8. فیلتر اکسیژن‌ساز برای انرژی‌زایی و شادابی بیشتر
 9. فیلتر محافظ ممبران برای بالا بردن طول عمر فیلتر ممبران با حذف ذرات یک
 10. لامپ UV برای حذف میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *