مقالات آموزشی

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس!

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

13 مشکل و راه حل های دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

چه زمانی دستگاه تصفیه آب یا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس باید تعمیر شود؟ مانند هر وسیله دیگری، قطعات سیستم یا دستگاه های تصفیه آب نیز فرسوده می‌شوند و سپس مشکلات بوجود می آید. کارشناسان در مورد روند نگهداری و تمیز کردن معمول توصیه می‌کنند. به همین ترتیب، مخزن ذخیره سازی نیز باید مرتباً تمیز و فشار آن چک شود. در غیر این صورت آب طعم و بوی نامطبوعی خواهد داشت. در این مقاله، اجازه دهید به مشکلات و راه حل های معمولی دستگاه تصفیه آب تمرکز کنیم.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

1. سر و صدا در شیر آب تخلیه

به طور کلی، نویز در شیر آب به عنوان یک مشکل جزیی در سیستم RO مطرح می شود. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که شما در حال نصب یک سیستم RO جدید در خانه خود هستید. آیا سیستم تصفیه آب RO موجود دارید و فیلترها را عوض کرده اید؟ آیا با تکنسین دستگاه تصفیه آب برای نصب یا بررسی معمول تعمیر و نگهداری به خانه خود تماس گرفته اید؟ آنها متخصصان واجد شرایط تأیید شده هستند و مشکل را برطرف می کنند.

معمولاً روش ساده دیگری نیز وجود دارد که کار می کند. می توانید لوله ها را در یک خط مستقیم قرار دهید و اجازه دهید آب به مدت 2 تا 5 دقیقه از آن خارج شود بعد مدتی صداها متوقف خواهند شد. اگر صدا ادامه داشت و شک دارید، باید با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید.

 

2. نشتی در شیر آب

آیا با نشتی در شیر آب مواجه هستید؟ این اتفاق زمانی می افتد که نصب نامناسب باشد. در نتیجه شما باید محل نشتی را پیدا کنید. معمولاً نشتی در انتهای اتصال شیر آب رخ می دهد. برای جلوگیری از نشتی، پیچ ها در شیر، پورت ها و اتصالات مربوط به شیر باید سفت شوند.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

3. تصفیه کننده RO کار نمی کند؟

آیا مخزن ذخیره آب دستگاه تصفیه آب RO شما کاملا خالی است؟ حتی یک قطره آب از شیر تصفیه کننده تکان نمی خورد؟

الف) بررسی کنید که آیا اداپتور تصفیه آب شما به برق متصل است یا خیر.  اگر سوئیچ روشن است، بررسی کنید که منبع تغذیه در دسترس است یا خیر.

در صورتی که هر دوی این شرایط برآورده شوند و تصفیه کننده RO هنوز روشن نشده باشد، در سیم کشی یا SMPS (کانکتور منبع تغذیه) مشکلی وجود دارد.

ب) اداپتور روشن و سالم است اما دستگاه تصفیه کار نمی‌کند. بررسی کنید که آیا شیر آب ورودی زیر سینک باز است یا بسته است؟ در صورت خاموش بودن آن، آن را روشن کنید و بررسی کنید که آیا تصفیه کننده در حال حاضر کار می کند یا خیر.

در موارد معدودی اتفاق می افتد که شیر باز است و RO کار نمی کند، باید فشار آب را بررسی کنید. اگر فشار آب بسیار کم باشد یا پمپ دستگاه کار نکند به احتمال بسیار زیاد پمپ شما خراب یا نیم سوز شده است.

با فرض اینکه دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس هنوز کار نمی کند، این ممکن است این باشد که کانال‌ها و فیلم‌های آب با کثیفی مسدود شده باشند و باید تمیز یا جایگزین شوند. ما توصیه می کنیم آنها را اغلب برای آب تمیز تغییر دهید. همچنین این احتمال وجود دارد که قسمت داخلی از کار افتاده باشد و باید تعمیر یا تغییر یابد.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

4. بوی بد یا طعم بد آب

دستگاه تصفیه آب RO به طور طبیعی هیچ بوی بد یا طعم وحشتناکی ندارد. تصفیه آب در RO چیزی به آب اضافه نمی کند که منجر به بو یا طعم شود. در هر صورت، اگر هنگام نوشیدن آب RO تفاوتی در طعم یا بو احساس کردید، نشان دهنده وجود مشکل است. شناخته شده ترین دلیل بوی بد و طعم بد وجود کلر است و این همان چیزی است که بو می دهد. اگر کانال ها، آب را به درستی فیلتر نکنند ممکن است این اتفاق بیفتد. همچنین گاهی اوقات از آنجایی که عادت دارید آب کمی آلوده بنوشید، آب فیلتر شده RO برای شما طعم متفاوتی دارد اما اشکالی ندارد که شما به طعم آن عادت خواهید کرد. اما اگر فکر می کنید مشکلی است که طبیعی نیست باید بدانید که ممکن است در صورت عدم استفاده از آب در مخزن برای مدت طولانی، مقداری بو ایجاد کند. شما باید آب فیلتر شده را که بیش از 3 روز در مخزن باقی مانده است به طور مرتب دور بریزید. به یاد داشته باشید تعویض بموقع فیلتر پست کربن از طعم بد آب جلوگیری می نماید.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

6. خاموشی خودکار

در نقطه ای که مخزن ذخیره آب RO بیش از حد مشخص در آن نقطه پر شود، در نتیجه چرخه تمیز کردن متوقف می شود و به طور خودکار خاموش می شود.

در صورتی که خاموش شدن خودکار مطابق انتظار کار نکند، تصفیه کننده دائماً کار می کند. این امر باعث هدر رفتن آب یا پر شدن بیش از حد مخزن تصفیه آب می شود که در این صورت امکان ترکیدگی مخزن وجود دارد و به احتمال بسیار زیاد یکی از دو قطعه های پرشر و لو پرشر خراب می باشد.

7. دستگاه تصفیه آب برای پر شدن مخزن زمان بیشتری می برد

به احتمال بسار زیاد پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی شما یا فشار لازم را ندارد و یا بدلیل عدم تعویض بموقع فیلتر یک دستگاه تصفیه آب دچار رسوب و مشکل شده است. بهتر است با توجه به الودگی منطقه تان نسبت به تعویض فیلتر شماره یک دستگاه هر 3 ماه یا زودتر اقدام به تعویض این فیلتر نمایید.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

8. جریان آب کند است یا آب از شیر تخلیه خارج نمی‌شود

به راحتی می توانید دلایل را حدس بزنید. مشکل از فشار و حجم آب است. اولین کاری که باید بررسی کنید فشار آب در داخل مخزن تصفیه آب است. برای اندازه گیری فشار می توانید از فشارسنج (در صورت داشتن) استفاده کنید. در شرایط خاص، شما باید کل مخزن آب را تعویض کنید زیرا به منزله آسیب دیدن آن است. فشار مخزن دستگاه تصفیه آب در زمانی که آب داخل آن کاملا تخلیه است 0.7bar   یا 10psi است برای تست کردن اینکه ایا مخزن سالم است یا خراب می‌توانید، الو زیر مخزن را فشار داده و در صورت خارج شدن آب از آن مخزن دستگاه تصفیه آب شما خراب می باشد و در صورت خروج باد از آن فقط احتیاج به تنظیم فشار دارد.

9. وجود لرزش و صدا در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

اگر محفظه پمپ به طور دقیق در جای خود محکم نشده باشد ممکن است سر و صدای زیادی در هنگام کار کرد آن ایجاد شود. حرکت مداوم و افزایش اصطکاک بر سلامت این قطعات تأثیر می‌گذارد که باعث ایجاد سر و صدا و ارتعاشات زیاد می‌شود.

خرابی کلگی پمپ می تواند عامل دیگری جهت بوجود آمدن صدا در دستگاه تصفیه آب خانگی شما باشد. وجود بلبرینگ در این پمپ به جهت فشار مناسب آب تعبیه شده است عدم تعویض بموقع فیلتر شماره یک باعث آسیب رسیدن به بلبرینگ و کلگی پمپ می شود که خود عاملی جهت ایجاد صدا می باشد.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

10. چرا در کتری یا چای ساز یا قهوه ساز رسوب ایجاد شده است؟

ایا لوازم برقی شما دچار رسوب و اهک می شود؟ ایا هنگام نوشیدن آب طعم خاک احساس می‌کنید؟ در صورتی که فیلتر ممبران به درستی کار نکند یا از زمان تعویض آن مدت طولانی گذشته باشد این مشکل برای شما بوجودخواهد آمد. همچنین در صورتی که در دستگاه تصفیه آب خانگی عملیات  RO  به درستی انجام نشود با جوش آمدن آب در کتری یا چای ساز یا قهوه ساز رسوب ایجاد می شود. برای حل این مشکل تعویض 3 فیلتر پیش تصفیه که شامل فیلتر P.P ، فیلتر کربن اکتیو و فیلتر کربن بلاک می باشد مهم و ضروری است. در نظر داشته باشید قدم مهم و بعدی تهیه ی فیلتر ممبران اورجینال و اصل خواهد بود تا با تعویض این فیلترها مشکل شما جهت طعم بد اب و رسوب های ایجاد شده رفع گردد.

 

11. چرا آب دستگاه تصفیه طعم لزج دارد؟

ایا می دانید آب خاصیت اسیدی دارد؟ ایا می دانستید از طریق یکی از فیلترهای تصفیه آب می توان حالت اسیدی بودن آب را تغییر داد و آب را به آب تصفیه شده قلیایی تبدیل کرد؟

در صورتی که این فیلتر بیش از حد کار کند و آب بیش از اندازه قلیایی شود طعم آب لزج می شود با تعویض فیلتر یا حذف فیلتر از مدار تصفیه می توان این مشکل را برطرف نمود. به یاد داشته باشید تعویض فیلتر بهترین راه حل دستگاه تصفیه آب خانگی شما می باشد.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوسمشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

12. چرا آب خروجی شیر برداشت سیاه است؟

آیا به تازگی دستگاه تصفیه آب خانگی تهیه و آن را نصب کرده اید؟ آیا به تازگی فیلترهای پیش تصفیه دستگاه خود را تعویض نموده اید ؟ را حل این مشکل نزد ماست.

اگر به تازگی فیلتر تعویض کرده اید و یا دستگاه تصفیه تهیه کرده اید و آب خروجی از شیر برداشت سیاه شده است باید شلنگ خروجی از فیلتر 2 را جدا کرده و اجازه دهید آب به قدری از آن خارج شود تا آب خروجی تمیز و شفاف گردد. به این عمل کربن گیری یا شست شوی فیلتر می گویند و چون آب سیاه یا کدر تا شیر برداشت و یا مخزن رفته است بنابراین باید یک بار بطور کامل مخزن را خالی نمایید چون کربن و دانه های سیاه داخل مخزن هستند. پس از تخلیه مخزن اجازه دهید مخزن پس از عملیات شست شوی فیلتر دوباره از آب تمیز و شفاف پر شود و سپس دوباره مخزن را خالی نمایید تا مخزن شست و شو شود حال دستگاه قابل استفاده می باشد.

 

13. چرا طعم آب تغییر نکرده یا آب طعم شوری می دهد؟

1) در صورتی که فیلتر های دستگاه را به تازگی تعویض کرده اید یا فیلتر ممبران را به درستی نصب نکرده اید یا از فیلتر بی کیفیتی استفاده می نمایید.

2) سختی آب منطقه شما بالای 1000 می باشد و شما از فیلتر ممبران 13 لایه استفاده می کنید که در این صورت کیفیت آب خروجی شما 70 الی 100 خواهد بود و برای پایین تر آوردن سختی آب بهتر است از فیلترهای ممبران با کیفیت بالاتر و لایه های بیشتر استفاده نمایید.

نکته : در صورتی که دستگاه را به تازگی تهیه و نصب کرده اید و آب کماکان طعم شوری می دهد فیلتر ممبران را داخل حوزینگ ممبران نصب نکرده اید. ( فیلتر آبی یا زرد رنگ داخل کارتن)

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

اگر نیاز به مشاوره بیشتری دارید و یا قصد خرید دستگاه تصفیه آب را دارید اما نمی‌دانید کدام نوع برای خانه شما بهتر است، حتما با ما تماس بگیرید. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *