دسته‌بندی نشده

دستگاه تسویه آب

دستگاه تصفیه آب

دستگاه تسویه آب یا همان دستگاه تصفیه آب که امروزه در همه یا حداقل 90 درصد خانه ها وجود دارند مسئله مهمی می باشد.برای بررسی دقیقتر همراه ما باشید:


مقدمه ای بر دستگاه تسویه آب

امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث ایجاد پیشرفت های بسیار بزرگی در زمینه های مختلف زندگی انسان شده است به گونه ای که بسیاری از کارهای غیرممکن قدیم اکنون به راحتی نیز قابل انجام می باشند که این امر موجب افزایش راحتی بشر و طول عمر او شده است. از جمله جالب ترین تجهیزات که این روزها در بسیاری از خانه ها و مصارف مختلف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد می توان به دستگاه تسویه آب اشاره کرد.
می توان گفت به طور کلی دستگاه تصفیه آب خانگی به طور مستقل، آب الوده شهری را قبل از اینکه شما مورد استفاده قرار دهید، پاکسازی می کند و بدین طریق از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند. عمدتا امروزه کمتر خانه ای است که در آن دستگاه تسویه آب استفاده نشده باشد اما به دلیل اینکه این دستگاه ها برای سلامتی بسیار مفید هستند باید به هنگام خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب نمایید.
همچنین لازم است بدانید که دستگاه تصفیه آب خانگی در انواع مختلفی تولید می شود و بنابراین لازم است که در مورد نحوه نصب، نگهداری و کاربرد درست آن اطلاعات لازم را داشته باشید. به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را که در مورد دستگاه تسویه آب است را تا انتها مطالعه کنید.

دستگاه تسویه آب

دستگاه تسویه آب

نقش دستگاه تسویه آب در تصفیه آب شهری

حتما می دانید که آب آشامیدنی با وجود اینکه توسط آب شهری تصفیه می شود اما باز هم آنقدر که باید پاکسازی نمی شود و به عبارتی بهتر تصفیه آب شهری به گونه ای است که حتی با وجود تسویه شدن اما به مقدار کمی ناخالصی در آب باقی می ماند که متاسفانه با به کاربردن آن به طور مداوم ممکن است بیماری ها مختلف و حتی خطرناکی بروز کند. در واقع ناخالصی های مختلفی در آب تسویه نشده وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
• نیترات یکی از عوامل بروز بیماری در انسان می باشد و به عبارتی عنصری مضر به حساب می آید.
• وجود گازهای کربن دی اکسید و یا ازت
• مواد زنده مختلف همانند قارچ ها و باکتری ها که بهداشتی نیستند‌.
• ذرات ریز آلوده و غیر بهداشتی که در آب معلق می باشد.
• مواد آلی که ترکیبات کربن داری دارد.
لازم است به این نکته نیز دقت کنید که چاه های فاضلاب غیر استانداردی در زمین وجود دارد که ممکن است به آب های زیر زمین نفوذ کنند و مواد آلوده در آب همانند نیترات را بیشتر کند. البته علاوه بر این فرآورده های صنعتی مانند وجود داشتن کارگاه ها و یا کارخانه ها در قسمت های مختلف شهر نیز ممکن است مواد آلوده و سمی را در آب افزایش دهد.
املاح ضروری آب
یکی از مهم ترین عناصری که در آب آشامیدنی موجود است و مصرف آن برای بدن اهمیت بسیار زیادی دارد می توان به فلور اشاره کرد. در واقع این عنصر نقش بسیار مهمی در استحکام استخوان ها و دندان ها دارد. دیگر املاح بسیار مفید و مهم برای بدن که در آب موجود است می توان به کلسیم و منیزیم نیز اشاره کرد که مصرف آن ها می تواند برای کاهش بیماری هایی همانند آرتروز، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی موثر باشد.
املاحی همانند ید، فسفر و منگنز نیز در آب وجود دارند که برای بدن ضروری به حساب می آیند. اما نکته حائز اهمیت این است که با وجود اینکه این املاح برای بدن شما بسیار ضروری هستند اما لازم است دقت کنید که باید به میزان لازم مصرف شوند و به عبارتی دقیق تر استفاده بیش از اندازه و کمتر از میزان لازم از این عناصر ممکن است به بدن ضرر برساند و بنابراین حتما مصرف آن ها باید کنترل شده باشد.
بنابراین کنترل این املاح برای بدن بسیار ضروری است که به همین دلیل نیز دستگاه تسویه آب خانگی طراحی و تولید شده است که بتواند مقدار املاح مورد نیاز بدن را کنترل و به سلامتی او آسیبی وارد نکند.

تاثیر آب ناسالم بر بدن

قطعا می دانید که دستگاه تسویه آب به چه میزان اهمیت دارد. در واقع آب ناسالم به روش های مختلفی به افراد آسیب می رساند. برای مثال از جمله تاثیر آب ناسالم بر بدن می توان به این امر اشاره کرد که بو و طعم مناسبی نخواهد داشت و طبیعتا استفاده از آن باعث می شود احساس بد و ناخوشایندی داشته باشید.
از طرفی دیگر از جمله تاثیرات ناگوار مصرف آب تصفیه نشده این است که می تواند باعث بروز مشکلاتی همانند بیماری های معده، روده و یبوست شدید می شود. البته لازم است بدانید ‌که عناصری همچون آهن، مس، منیزیم و کلسیم نیز در آب وجود دارد که با به کار بردن بیش از اندازه آن ها می تواند بیماری های خطرناکی مانند سنگ کلیه و مثانه و بیماری های قلبی وعروقی ایجاد کند.
اما نکته جالب این است که دستگاه تصفیه آب خانگی به گونه طراحی می شود که بتواند تمامی این موارد را مطابق با بدن انسان و البته نیازهای او کنترل کند. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه صحیح عملکرد دستگاه تسویه آب را برای شما توضیح دهیم.

آب تصفیه شده چیست؟

به طور کلی آب تصفیه شده به فرآیندهایی گفته می شود که آب را برای کاربردهای مختلف خانگی و یا صنعتی آماده سازی می کند. آب خالص در اصل آبی است که برای بدن انسان سالم و بی خطر است. همچنین لازم است بدانید که دستگاه تسویه آب به دلیل اینکه دارای انواع مختلفی است، مراحل متفاوتی برای تصفیه کردن آب را نیز دارند و به عبارتی بهتر هر دستگاه تصفیه آب خانگی مراحل خاص خود را برای خالص کردن آب دارد. در واقع آب استاندارد دارای فاکتورهای معینی است که میزان کیفیت آن را می توان با ملاک های مختلفی سنجید.
برخی از افراد وجود دارند که همچنان برای تصفیه کردن آب اقدام به جوشاندن آن می کنند. اما لازم است بدانید ‌که این روش در زمان های گذشته مورد استفاده قرار می گرفت آن هم به این دلیل که تکنولوژی پیشرفت آنچنانی نداشت و دستگاه تصفیه آب خانگی نیز در دسترس نبودند. اما نکته لازم به ذکر این است که این کار باعث نمی شود تمام ناخالصی های آب از بین رود و همچنان بسیاری از مواد مضر در این آب باقی خواهد ماند. بنابراین بر اساس علم این روش نمی تواند آب آشامیدنی کاملا سالمی را در اختیار انسان ها قرار دهد.
در واقع امروزه وجود دستگاه تسویه آب باعث شده است این مشکلات آب ناسالم برطرف شوند و افراد می توانند نظارت دقیق تری بر کیفیت آبی که مصرف می کنند، داشته باشند. از جمله راهکاری که می توان به هنگام استفاده از دستگاه تسویه آب برای پی بردن به عملکرد صحیح آن و یا همچنین خالص بودن یا نبودن آب استفاده کنید می توان به طعم و بوی آب اشاره کرد، چرا که در صورتی که آب بو و طعم نامطبوعی داشته باشد به هیچ عنوان نباید آن را مصرف کنید به این دلیل که می تواند عوارض بسیار خطرناکی داشته باشد.

چرا مصرف آب تصفیه شده مهم است؟

در گذشته که دستگاه تسویه آب وجود نداشت، بسیاری از مردم به دلیل اینکه آب های ناسالم را مصرف می کردند جان خود را از دست می دادند. البته متاسفانه امروزه نیز این مشکل وجود دارد چرا که همچنان برخی افراد نتوانستند به آب سالم دسترسی داشته باشند. در صورتی که همان طور که در قسمت های قبلی نیز به آن اشاره کردیم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی برای حفظ سلامتی و جلوگیری از انواع بیماری ها بسیار ضروری است.
در واقع آبی که به واسطه دستگاه تصفیه آب خانگی، تصفیه می شود از موارد مختلفی همانند آلودگی، میکروب، عوامل بیماری‌زا و آلودگی‌های فیزیکی مثل گل و لای نیز پاک می شود و می توانید بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید. در واقع و همان طور که احتمالا می دانید مصرف آب سالم برای بدن بسیار مفید است و از ابتلای افراد به انواع سرطان ها جلوگیری می کند.
همچنین از آن جایی که تقریبا دو سوم بدن انسان را آب تشکیل می دهد بنابراین استفاده از آن در هر روز به مقدار لازم بسیار ضروری است. اما به همان میزان که استفاده از آب سالم که توسط دستگاه تسویه آب، تصفیه شده است به کار بردن و مصرف آب های ناسالم نیز بسیار مضر و خطرناک است. بنابراین توصیه می شود که از آب تصفیه نشده برای امور دیگری که به بدن و سلامتی آن مربوط نیستند استفاده کنید و برای نوشیدن به هیچ عنوان آب تصفیه نشده را استفاده نکنید.

ویژگی دستگاه تسویه آب خانگی

قبل از اینکه اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب کنید بهتر است در ابتدا با مشخصات و یا ویژگی های دستگاه تسویه آب خانگی آشنا شوید. در واقع این دستگاه همان طور که از نام آن نیز مشخص است تمامی املاح، سموم و مواد مضر موجود در آب را جدا می کند و طعم و بوی طبیعی به آب می دهد. این دستگاه ها به دلیل اینکه دارای انواع مختلفی است پس هر کدام مشخصات خاص خود را دارند و بنابراین هر نوع دستگاه تسویه آب مراحل ویژه خود را دارد که بر این اساس از فیلترهای به خصوصی عبور داده می شود و روش نصب خاص خود را نیز دارا است. در ادامه به طور کامل هر یک از این موارد را برای شما بررسی کرده ایم.

مراحل تصفیه آب شهری

آبی که همه ی ما مصرف می کنیم به طور عمده از منابع مختلفی همانند آب های زیر زمینی، چشمه ها و رودخانه ها تامین می شود که همین نیز موجب می شود این آب ها از نظر کیفیت با یکدیگر تفاوت داشته باشند. برای مثال ممکن است آب جاری شده بر روی سطح زمین دارای انواع باکتری ها، میکروب ها و یا سایر عوامل بیماری زا باشد در حالی که آب های زیر زمینی میکروب و باکتری کمتری دارد اما در عوض املاح بیشتر و مختلفی دارد که استفاده از آن می تواند بسیار مضر باشد.
روال تصفیه آب این گونه است که در ابتدا آب به آزمایشگاه فرستاده می شود و وضعیت آن با کمک گرفتن یکسری آزمایشات مشخص می شود و سپس بر اساس نتایج مشخص شده فرآیند پاکسازی و تصفیه آب شروع می شود. همان طور که در قسمت های قبلی نیز به آن اشاره کردیم به طور کلی دستگاه تسویه آب به دلیل تنوع دارای مراحل مختلفی است اما در ادامه جهت آشنایی بیشتر شما با این دستگاه مراحل کلی را معرفی خواهیم کرد. البته در ابتدا مراحل آب تصفیه شهری و پس از آن به شرح کامل مراحل دستگاه تسویه آب خانگی می پردازیم.

۱. حذف کردن مواد معلق در آب : زمانی که آب را به تصفیه خانه انتقال می دهند، معمولا انواع مختلف ذرات معلق همانند زباله ها و ناخالصی های بزرگی که به راحتی قابل رویت هستند همانند شاخ و برگ درختان، بطری نوشابه و قطعات پلاستیکی دیده می شود که در ابتدا این قطعات باید جدا و حذف شوند.

۲. هوادهی : در مرحله بعدی برای اینکه آب قابلیت مصرف را داشته باشد و قابل شرب شود، اقدام به اصلاح طعم و بوی آن می کنند. در واقع در این مرحله آب را در معرض هوای تحت فشار قرار داده تا طعم و بوی آن بهتر شود. البته این فقط یک مرحله اولیه است و تا پاکسازی کامل آب و تبدیل آن به آب قابل شرب مراحل زیاد دیگری باقی مانده است. دقت کنید گاهی به دلیل وجود برخی گازها آب طعم و بوی بدی می گیرد و این مرحله موجب اصلاح آن می شود.

۳. سختی گیری : به دلیل وجود برخی یون ها و املاح معدنی آب دچار نوعی سختی می شود. در واقع وجود فلزاتی همانند کلسیم، منیزیوم، روی و آلمینیوم در صورتی که بیش از حد باشد مشکلات جدی برای سلامتی انسان به وجود خواهد آورد و بنابراین به همین دلیل این مرحله یکی از مهم ترین مراحل تصفیه آب است. از آنجایی که درجه سختی آب مختلف است کار سختی نیز بر اساس همان میزان انجام خواهد گرفت.

۴. فیلتراسیون : این مرحله در اصل برای از بین بردن و یا حذف ذرات معلق در آب انجام می شود. در این مرحله انواع باکتری، قارچ، جلبک و ویروس های محلول در آب، از بین می روند. بنابراین می توان گفت که فیلتراسیون برای رفع آلودگی های بیولوژیک و شیمیایی آب انجام می شود که البته خود نیز دارای مراحلی است.

۵. گندزدایی : آب در این مرحله ضدعفونی می شود تا تمامی میکروب ها یا پاتوژن های بیماری زا به طور کل حذف شوند‌‌. در واقع این عمل از طریق روش های شیمیایی و فیزیکی متفاوت انجام می شود و اخیرا به کمک علم نانو، بعضی از مواد نانو نیز در این فرآیند مهم نقش بسیار بزرگی را ایفا می کنند.

۶. ذخیره سازی : پس از اینکه آب تمامی مراحل مهم و اولیه خود را پشت سر گذاشت اکنون نوبت ذخیره سازی است. در واقع در این مرحله آب در مخزن تصفیه آب بسیار بزرگی ذخیره می شود و به کمک شبکه توزیع آب هر شهر و از روش های مختلفی به شبکه آبرسانی شهرها وارد می شود. پس از اینکه مراحل کلی که در این قسمت به آن اشاره کردیم تمام شد، آب قابل شرب به لوله های شهری وارد می شود و در دسترس شهروندان قرار می گیرد.

لازم است توجه کنید همان طور که در قسمت قبلی گفتیم این مراحل گفته شده به تصفیه آب شهری مربوط می شود که در این روش آب به وسیله پاکسازی شیمیایی قابل شرب می باشد. اما متاسفانه تمامی آلودگی ها به طور کامل از آن حذف نخواهد شد و ممکن است خطراتی را نیز داشته باشد. چرا که در این مراحل صرفا فقط گام های اولیه و ضروری برای تصفیه آب شهر انجام می شود و به دلیل اینکه حجم آب بسیار زیاد است برخی از جزئیات نادیده گرفته می شود. برخی اوقات کیفیت این مراحل گفته شده نیز به دلایل گوناگون ممکن است کم شود.

اما آن چیزی که قطعا همه ی شما نیز از آن مطلع هستید این است که آب های شهری که امروزه در دسترس عام مردم قرار دارد کاملا تصفیه نیستند و به همین دلیل نیز بسیاری از مردم امروزه در پی آن هستند که از دستگاه تسویه آب استفاده کنند. در واقع دستگاه تسویه آب دارای چند فیلتر است که آب با حجم کم را از مراحل مختلف برای مصارف مختلف خانگی و به طور دقیق پاکسازی می کنند و از این راه باعث قابل شرب بودن آب می شوند. در ادامه برای شما مراحل دستگاه تصفیه آب خانگی را مورد بررسی قرار می دهیم.

مراحل دستگاه تصفیه آب خانگی

از آن جایی ‌که از دستگاه تسویه آب خانگی برای پاکسازی کامل آب استفاده می شود بنابراین نوع دستگاه و همچنین مراحلی که باید برای تصفیه آب از سر بگذراند دارای اهمیت بسیار زیادی است. به همین دلیل در ادامه مراحل کلی دستگاه تسویه آب را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم.

۱. فیلتر مرحله اول : این فیلتر سفید رنگ است و دارای جنس پلی پروپیلن است. اندازه منافذی که در این فیلتر وجود دارد ۵ میکرون است که از جمله کارهای آن می توان به حذف کردن شن و ماسه، زنگ لوله و مواد درشت داخل آب اشاره کرد. در واقع این فیلتر از وارد شدن مواد به درون دستگاه و قطعات جلوگیری می کند. همان طور که به آن اشاره کردیم این فیلتر سفید رنگ است اما با گذشت زمان و به دلیل فعالیتی که دارد به رنگ قهوه ای و مشکی متمایل می شود. در مورد عمر فیلتر مرحله اول نیز باید بدانید که به مواد و املاح موجود در داخل آب، بستگی دارد. اما به طور کلی عمر آن حدود ۶ تا ۷ ماه می باشد.

۲. فیلتر کربن اکتیو : رنگ پوسته این فیلتر سفید است. در واقع این فیلتر به عنوان صافی برای مواد شیمیایی و سمی استفاده می شود‌. زغال سنگ یا زغال چوب جنس مواد کربنی این فیلتر است که در طی یک فرآیند به کربن اکتیو با منافذ بسیار ریزی تبدیل می شود. نکته لازم به ذکر در مورد این فیلتر این است که باید به موقع اقدام به تعویض آن کنید چرا که با تعویض کردن به موقع این فیلتر باعث طولانی تر شدن عمر فیلتر اصلی با همان فیلتر ممبران می شوید. از آن جایی که این فیلتر به عنوان حذف کننده مواد سمی فعالیت دارد پس لازم است که هر ۶ ماه یکبار اقدام به تعویض آن کنید.

۳. فیلتر کربن بلاک : این فیلتر همانند یک استوانه متخلخل است که دور آن به طور کامل پوشیده شده است. منافذ موجود در این استوانه قطری به اندازه یک میکرون دارند که نسبت به فیلتر نوع اول بسیار ریزتر می باشد. نابراین این امر بدین معنا است که فیلتر کربن بلاک توانایی این را دارد که مواد بسیار ریزتر از قبل را نیز از آب حذف کند. در مورد زمان تعویض این فیلتر نیز مشابه فیلتر قبلی بهتر است هر ۶ ماه یکبار آن را عوض کنید.

۴. فیلتر اصلی یا فیلتر ممبران : اصلی ترین فیلتر دستگاه تسویه آب، فیلتر ممبران است که آب را به طور کامل و دقیق تری تصفیه می‌کند. ساختار این نوع فیلتر به گونه ای است که دارای تکنولوژی پیچیده است که می تواند تا ۹۰ درصد از مواد موجود در آب را تصفیه کند. اندازه قطر منافذ موجود در این فیلتر حدود یکصد هزارم میکرون است که این قطر بسیار کم باعث شده است آب را از تمامی آلودگی های موجود در آن به طور کامل جدا کند.

قسمت انتهایی این فیلتر دو خروجی دارد که یکی مختص آب تصفیه شده است و دیگری املاح و موادی که از آب گرفته شده است را به درون فاضلاب منتقل می کند. لازم است توجه فرمایید که حتما باید خروجی فاضلاب باز باشد چرا که در صورت کیپ بودن آن، فیلتر ممبران دیگر نمی تواند املاح اضافی موجود در آب را بگیرد و در نتیجه آب اصلا تصفیه نخواهد شد و فیلتر نیز پس از مدت زمان کوتاه خراب خواهد شد. عمر کلی این نوع فیلتر حدود یک سال و نیم تا دو سال است که این میزان به عوامل مختلفی همانند شرایط آب محل نصب دستگاه و مقدار مصرف آب بستگی دارد.

۵. فیلتر پست کربن : این فیلتر وظیفه دارد تا طعم و بوی بد آب را بگیرد. زمانی که آب از فیلتر ممبران عبور داده می شود و به عبارتی تصفیه می شود و خارج می شود به مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی وارد می شود. در واقع آبی که به این مخزن وارد می شود ممکن است بوی بدی بگیرد و یا اینکه از قبل بد بود باشد و در نتیجه کاری که این فیلتر انجام می دهد این است که بوی بد را می گیرد. این فیلتر نیز از کربن اکتیو ساخته شده است و محل قرار گیری آن حتما باید از فیلتر ممبران گذر کند. عمر متوسط فیلتر پست کربن ۹ هزار لیتر یا یک سال است.

۶. فیلتر مینرال : هنگامی که آب درون دستگاه تسویه آب قرار می گیرد و در زمان گرفتن املاح مضری که درون آن وجود دارد، مواد معدنی مفیدی که برای بدن ضروری هستند نیز ممکن است گرفته شوند. به همین دلیل فیلتر مینرال در برخی از دستگاه تصفیه آب خانگی قرار گرفته شده است تا این مواد معنی مهم را به آب بازگرداند. پس می توان گفت این فیلتر در اصل معدنی ساز است که می تواند این گونه کار را انجام دهد. از جمله تفاوت مهمی که آب تصفیه شده با آب معدنی دارد نیز همین امر است. در واقع در آب معدنی میزان مواد معدنی که برای بدن ضروری است و به آب باز گردانده شده است دقیقا معلوم نیست این در حالی است که در دستگاه تصفیه آب خانگی که دارای فیلتر مینرال است این مورد به خوبی انجام می شود.

۷. فیلتر آلکالاین یا فیلتر نهایی : از جمله فیلترهای مهم موجود در دستگاه تصفیه آب خانگی می توان به فیلتر آلکالاین یا فیلتر نهایی اشاره کرد. وظیفه اصلی این فیلتر این است که آب آشامیدنی را قلیایی و یونیزه کند. بنابراین می توان به جرات گفت که بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی آن است که دارای ۷ مرحله فیلتراسیون باشد که در مرحله آخر آن فیلتر آلکالاین موجود باشد. در واقع به کمگ این فیلتر ph آب افزایش می یابد. در نتیجه با کمک این فیلتر هم از ضرر آب اسیدی در امان خواهید بود و هم اینکه از فواید آب قلیایی یونیزه شده نیز بهره مند خواهید شد. دقت کنید که این نوع فیلتر را دستگاه تسویه آب اسمز معکوس یا RO دارد که به طور کامل آب را از همه ی مراحل گذرانده و یک آب کاملا سالم برای مصرف در اختیار شما قرار می دهد.

انواع دستگاه تصفیه آب برای منازل

برای خرید دستگاه تصفیه آب یکی از کارهایی که در ابتدا باید انجام دهید این است که با انواع آن ها آشنا شوید.به عبارتی بهتر شما زمانی می توانید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب و خریداری کنید که نسبت به انواع موجود در بازار اطلاع داشته باشید. به همین دلیل در ادامه این مقاله برای راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب، انواع دستگاه تسویه آب را برای شما معرفی خواهیم کرد.

۱. انواع دستگاه تسویه آب از نظر نحوه عملکرد

برای خرید دستگاه تسویه آب در ابتدا باید بدانید که از نظر نحوه عملکرد به طور کلی سه نوع دستگاه تصفیه آب خانگی وجود دارد. اسمز معکوس، اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون از جمله آن ها است.
▪︎ دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یا RO : از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی می توان به این نوع اشاره کرد که در قسمت قبلی به طور کلی در مورد نحوه عملکرد آن اشاره کرده ایم‌. در واقع درون این دستگاه فیلتری وجود دارد که دارای ۸ یا ۱۳ لایه است و فقط آب را از خود عبور می دهد که این روش بسیار پربازده برای مصارف خانگی و یا صنعتی اهمیت زیادی دارد.
▪︎ دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتراسیون یا UF : به طور کلی اولترا فیلتراسیون به دستگاهی می گویند که دارای تعداد بسیار زیادی فیلتر در مسیر عبور آب است و آلایندگی ها را از آن جدا می کند. در صورتی که قصد خرید دستگاه تسویه آب از این نوع را دارید لازم است بدانید که فیلترهای موجود در این دستگاه به طور کامپکت یا فشرده به هم متصل شده اند و از جمله ویژگی های این روش می توان به عدم نیاز به برق، عدم وجود مخزن و قیمت کمتر اشاره کرد.
▪︎ دستگاه تصفیه آب نانو فیلتراسیون : در این نوع دستگاه ها فیلترهای نانو مورد استفاده قرار می گیرند که دارای قدرت جذب بالایی هستند. البته این نوع دستگاه شباهت بسیار زیادی به روش اولترافیلتراسیون یا UF دارد با این تفاوت که نوع فیلتر و ابعاد آن ها با هم فرق دارند

۲. انواع دستگاه تسویه آب از نظر محل نصب

در ادامه راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب باید بدانید که دستگاه تصفیه آب خانگی را انز نظر محل نیز به سه دسته زیر سینکی، رومیزی و دیواری تقسیم می کنند که در ادامه برای اینکه بتوانید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را خریداری کنید، برای شما معرفی می کنیم.
▪︎ دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی : این نوع دستگاه یکی از رایج ترین دستگاه های تصفیه آب به حساب می آیند‌ و همان طور که از نام آن نیز مشخص است در زیر سینک نصب می شود و در نتیجه در مقابل دید عموم قرار نمی گیرد. از دیگر ویژگی های آن همچنین می توان به این امر اشاره کرد که از جریان برق استفاده می کند و معمولا دارای روش اسمز معکوس است.
▪︎ دستگاه تصفیه آب خانگی رومیزی : این دستگاه به طور کلی در دو نوع مخزن دار و بدون مخزن موجود است. نوع بدون مخزن آن به گونه ای است که بر روی شیر نصب می شود و دارای سایز کوچکی است. با این نوع دستگاه آب همیشه تصفیه می شود. اما دستگاه های دارای مخزن متفاوت هستند و باید زمانی که خالی شوند اقدام به پر کردن آن ها کنید.
▪︎ دستگاه تصفیه آب خانگی دیواری : در صورتی که قصد خرید دستگاه تصفیه آب دارید لازم است بدانید که این دستگاه دارای نوع دیواری نیز هستند. این دستگاه ها معمولا بر روی یخچال نصب می شوند و به همین دلیل برای تابستان بسیار مناسب خواهند بود.

مزایای آب تسویه شده

در ابتدای این مقاله به طور کلی برای شما توضیح داده ایم که استفاده از آب شهری چه ضررهایی می تواند داشته باشد و همان طور که بیان کردیم یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از بسیاری بیماری های خطرناک خرید دستگاه تصفیه آب است. در ادامه شما را با دیگر مزایای این دستگاه و به طور کلی آب تسویه شده آشنا خواهیم کرد.

۱. تاثیر آب تصفیه شده بر زیبایی و شادابی پوست :
حتما این جمله را شنیده اید که می گویند آب مایه حیات است، در واقع مصرف آب برای سلامتی بدن بسیار ضروری است و استفاده به میزان لازم آن نه تنها برای سلامتی بدن بلکه حتی برای سلامتی پوست و زیبایی آن نیز بسیار مفید است. در صورتی که به میزان کافی از آب تصفیه شده استفاده کنید اثر بسیار چشمگیری بر بافت پوست خواهد گذاشت به طوری که باعث شادابی پوست و از ایجاد چین و چروک بر روی آن جلوگیری می کند. در مقابل آن زمانی که به میزان بسیار کمی آب مصرف می کنید پوست خشک می شود و ترک هایی بر روی آن ایجاد می شود. به کار بردن آب تصفیه شده همچنین موجب می شود انواع مختلف سموم موحود در بدن شما دفع شده و زیبایی و لطافت پوست را به حد زیادی افزایش می دهد. به همین دلیل استفاده از دستگاه تسویه آب از بهترین راه ها برای داشتن پوستی شاداب و زیبا است.

۲. جلوگیری از بیماری های کلیوی همانند سنگ کلیه :
در واقع التهاب مثانه زمانی اتفاق می افتد که یک قطعه جامد از مواد همانند سنگ کلیه در دستگاه ادرار ایجاد شود. همان طور که احتنالا می دانید سنگ کلیه در اصل در کلیه تشکیل می شود. در واقع اگر یک سنگ کوچک باشد به راحتی و بدون هیج علامتی عبور می کند اما سنگی که دارای ابعاد بیشتر از ۵ میلی متر باشد موجب ایجاد درد شدیدی در ناحیه کمر و یا شکم خواهد بود. البته این امر می تواند با نشانه های مختلفی همانند خون در ادرار، استفراغ و یا ادرار دردناک همراه شود. لازم است توجه کنید ‌که از مهم ترین علل ابتلا به این بیماری یعنی سنگ کلیه، استفاده از آب سخت است. آب سخت در واقع آبی است که از مواد معدنی تشکیل شده است و غلظت بسیار زیادی دارد.

توجه کنید که جذب بالای کلسیم موجود در آب و غذا در صورتی که بیش از حد نیاز طبیعی باشد باعث می شود در دیواره کلیه سوب کند و در نتیجه به سنگ کلیه دامن می زند. از جمله دیگر عوامل مهمی که موجب می شود کلیه سنگ ساز شود این است که آب سالم به میزان کافی به کلیه ها نرسد در صورتی که آب تصفیه شده خانگی هم به اندازه املاح دارد و هم اینکه می تواند باعث بهبود افراد از سنگ کلیه شود.

۳. طعم و بوی بسیار مطلوب آب تصفیه شده :
همان طور که گفتیم آب شهری به دلیل اینکه تصفیه کاملی را پشت سر نمی‌ گذارد دارای طعم و بوی به خصوصی است که در اغلب زمان ها چندان خوشایند نیست. از دیگر مزایای خرید دستگاه تصفیه آب می توان به ایجاد طعم و بوی مطلوب اشاره کرد.

۴. سازگاری آب تصفیه شدا با استانداردهای زیست محیطی :
از دیگر مزایای تصفیه آب می توان به این سیستم اسمز معکوس اشاره کرد. در واقع با کمک این روش موجود در برخی دستگاه تصفیه آب خانگی بخشی از آب به خط پساب منتقل می شود. این آب سپس توسط فیلتر ممبران که حاوی درصد بسیار زیادی از مواد معدنی است برای آبیاری بسیار مناسب خواهد بود. البته به جز آبیاری می توان برای کاربردهای بهتری نیز از این گونه آب داشت. یکی دیگر از فواید آب تصفیه شده حذف بطری های آب معدنی از طبیعت است.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را با هم بررسی میکینم تا بهترین دستگاه تصفیه آب را تشخیص دهید.قبل از خرید هر کالایی قطعا باید در زمینه ویژگی های خاص آن کالا تحقیقاتی انجام داده باشید و البته یک سری اطلاعات لازم را نیز درک کنید. یکی از مهم ترین نکات برای خرید دستگاه تسویه آب این است که فیلترهای تصفیه آب سلامتی لازم را داشته باشد. همچنین برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی باید اطلاعاتی را در زمینه دستگاه و همچنین میزان مراحل و فیلترهای آن ها داشته باشید. توجه کنید برای اینکه یک دستگاه متناسب با حجم مصرف روزانه خود خریداری کنید در ابتدا حتما باید نیاز خود را مشخص کنید تا با توجه به آن خرید خود را انجام دهید. برای مثال حجم، مدل، درجه کیفیت، اندازه از عوامل بسیار مهمی است که برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی باید در نظر گرفته شود.

قیمت خرید دستگاه تسویه آب

یکی از نکات بسیار مهم برای خرید هر کالایی طبیعتا قیمت آن است که لازم است نسبت به کیفیت و عملکرد کالا باید مقرون به صرفه باشد. از جمله عواملی که می توانند بر روی میزان قسمت این دستگاه اثر گذار باشند می توان به تعداد فیلتر، نوع دستگاه اشاره کرد. در ابتدا شما باید نوع نیاز خود و البته میزان بودجه ای که قرار است برای آن اختصاص دهید را تعیین کنید و بر این اساس اقدام به خرید کنید. البته لازم است بدانید که شرایط اقتصادی امروزه نیز به دلیل اینکه با نوسانات مختلفی همراه است می تواند بر روی قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی اثر بگذارد.

چگونگی نصب کردن دستگاه تصفیه آب

برای نصب کردن این دستگاه باید به موارد مختلف و مهمی نیز دقت کنید برای مثال این امر بسیار مهم است که محل نصب دستگاه تسویه آب زیر سینکی، رومیزی و یا دیواری است. البته شرکتی که این محصول را از خریداری می کنید نیز ممکن است خدماتی برای نصب دستگاه تسویه آب ارائه دهد. به طور کلی پیشنهاد ما این است که نصب این دستگاه ها را به دلیل حساسیتی که دارند به یک فرد ماهر و کاربلد بسپارید.

جمع بندی

در این مقاله سعی بر آن بود که شما را به طور کامل با دستگاه تسویه آب و طرز عملکرد آن و همچنین انواع آن اشاره کنیم. البته نکات بسیار مهمی را در مورد قیمت و خرید بهترین نوع آن نیز برای شما توضیحاتی داده ایم تا شما بتوانید به راحتی و با اطمینان کامل اقدام به خرید این دستگاه کنید. امیدوارم با اطلاعات مفید این مقاله بتوانید بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

دستگاه تصفیه آب ایرانی

دستگاه تصفیه آب تایوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *