مقالات آموزشی

تفاوت آب سخت و آب نرم در چیست؟

تفاوت آب سخت و آب نرم

تفاوت آب سخت و آب نرم در چیست؟

تفاوت آب سخت و آب نرم در یک مقیاس کشویی با چهار دسته مجزا اندازه گیری می شوند: نرم، نسبتا سخت، سخت و بسیار سخت. در زیر نگاهی می اندازیم به تعریف آب سخت و آب نرم و تاثیر آنها بر زندگی مصرف کنندگان. از آنجایی که تمیز ماندن با آب بطری غیرممکن است و استفاده از آب چاه برای همه غیرواقعی است، ما راه هایی را برای تغییر ترکیب آب سخت و نرم به منظور ایمن تر و قابل استفاده تر کردن آن بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: آیا جوشاندن آب لوله کشی آن را تصفیه می کند؟

آب سخت

آب سخت به دلیل وجود مواد معدنی خاص مانند کلسیم و منیزیم ایجاد می شود. هنگامی که این مواد معدنی در آب مورد استفاده برای آشامیدن قرار می گیرند، طعم آب به خطر می افتد. در ایالات متحده، آب سخت اغلب در جنوب غربی، غرب میانه، مناطق سنگ آهک و هر منطقه ای که فاقد باران است یا دارای مقادیر قابل توجهی مواد معدنی در زمین است، یافت می شود. آب سخت بیشتر از آن چیزی است که مردم بخواهند باور کنند، زیرا آب یک حلال است. هنگامی که در امتداد صخره‌ها، نهرها و در امتداد زمین جریان می‌یابد، مواد معدنی مختلف را جمع‌آوری می‌کند تا در نهایت به گیاهان آبی منتقل شود.

 

آلودگی آب

هنگامی که آب در یک تصفیه خانه تصفیه و اصلاح می شود، همچنان می تواند سخت بماند زیرا حذف کامل تمام مواد معدنی دشوار است. نوشیدن آب سخت تاثیری بر سلامتی فرد نخواهد داشت، اما طعم آن به خوبی آب “عادی” نخواهد بود. هرکسی که آثار کوچکی از رسوبات را روی ظروف یا سینک خود مشاهده کند، احتمالاً آب سختی دارد. این رسوبات می تواند به لوازم خانگی آسیب برساند، مسیرهای لوله کشی را مسدود کند و جریان گرما را در دیگ ها مختل کند. همچنین می تواند موهای فرد را بی روح جلوه دهد و کمی احساس چسبندگی داشته باشد. از آنجایی که کلسیم دارای بار زیادی است، وجود آن در آب سخت می‌تواند باعث خشکی پوست سر شود و رنگ‌های مو را به سرعت محو کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که آب سخت مو و پوست را به حدی خشک می کند که می تواند باعث بروز اگزما در کودکان شود.

پیشنهاد خرید: دستگاه تصفیه آب مدل LINE L1000

 

راه حل آب سخت

کسانی که آب بسیار سخت دارند می توانند یک نرم کننده آب نصب کنند که طعم آب را بسیار بهتر می کند و مواد معدنی را از بین می برد. یک نرم کننده آب معمولاً از بین 20 تا 120 گالن آب در هر 1000 گالن آب سخت که با موفقیت تصفیه می شود استفاده می کند. یک نرم کننده آب مقدار صابون، شامپو و سایر محلول های پاک کننده ای را که باید خریداری شود کاهش می دهد.

 

تصفیه آب خانگی

آب نرم

هنگامی که صابون با آب مخلوط می شود، مقدار زیادی کف ظاهر می شود، همچنین در زمان تمیز کردن با آب نرم، از صابون کمتری استفاده خواهید کرد. آب نرم فاقد یون است اما همچنان حاوی چندین یون مختلف و همچنین سدیم است. کلسیم و منیزیم بسیار کمی دارد. آب نرم در لمس فوق العاده نرم به نظر می رسد، به نوعی مانند یک مایع ابریشمی. متوجه خواهید شد که هنگام استفاده از آب نرم فشار کمتری به وسایلی مانند ماشین لباسشویی یا ظرفشویی خود وارد خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: ضد عفونی اضطراری آب آشامیدنی!

متوجه خواهید شد که با دفعات کمتر و بسیار سریع‌تر وسایل را تمیز می‌کنید. آب نرم همچنین می تواند عمر لوله کشی شما را افزایش دهد. اکثر خانه‌ها آب سختی دارند، و متوجه نمی‌شوند که آن را دارند و ضرر گران‌قیمتی که به بار می‌آورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *