مقالات آموزشی

استفاده مجدد از بطری آب پلاستیکی چقدر بد است؟

بطری آب پلاستیکی

استفاده مجدد از بطری آب پلاستیکی چقدر بد است؟

بعد از اینکه یک بطری آب پلاستیکی را تخلیه کردیم، بسیاری از ما بدون فکر کردن دوباره آن را از شیر پر می کنیم. اما آیا واقعا می توانید از بطری های پلاستیکی آب استفاده مجدد کنید؟

 

اما ممکن است بخواهید در استفاده مجدد از بطری های آب پلاستیکی تجدید نظر کنید. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن جرعه جرعه از ظروف یکبار مصرف برای چند روز می تواند منجر به رشد باکتری، شستشوی شیمیایی و ضایعات قابل اجتناب شود.

 

انواع بطری آب پلاستیکی

همه آب های بطری پلاستیکی یکسان نیستند – مارک ها و ظروف مختلف را می توان از مواد مختلف تهیه کرد.

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) می توانید با بررسی کد بازیافت مثلثی که روی بطری مهر شده است، متوجه شوید که یک محصول از چه نوع پلاستیکی ساخته شده است، که همچنین می تواند به شما در تعیین اینکه آیا بطری توسط برنامه محلی شما قابل بازیافت است یا خیر، کمک کند .

 

بطری آب شما می تواند میکروب های ناخوشایند را در خود جای دهد

بنابراین، آیا استفاده مجدد از بطری آب پلاستیکی بی خطر است؟ همانطور که مشخص است، یک بطری آب پلاستیکی یک روزه محل مناسبی برای رشد باکتری ها است.

 

بطری آب پلاستیکی

 

فیلیپ تیرنو، دکترا، استاد بالینی میکروبیولوژی و آسیب شناسی در دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب اول، ماسک بپوشید، می گوید: «پس از دو روز یا بیشتر، کلنی های میکروارگانیسم ها یک بیوفیلم تشکیل می دهند، شبیه به نحوه چسبیدن قایق ها به قایق.

 

این پوشش لزج عمدتاً از باکتری‌های دهان شما ساخته شده است (پلاک روی دندان‌ها در واقع نوعی بیوفیلم است)، اما همچنین می‌تواند به طور بالقوه حاوی پاتوژن‌های منتقله از آب و همچنین میکروب‌های دست شما باشد که هنگام باز کردن کلاهک، آب را آلوده می‌کنند و هنگامی که نوشیدنی می خورید، دهان شما ممکن است با سطح خارجی میکروب بطری تماس پیدا کند.

 

شما می توانید از بطری های پلاستیکی آب استفاده مجدد کنید – اما فقط تا حدی.  Tierno می‌گوید: «می‌توانید بطری را به‌مدت 24 ساعت هر دفعه که دوست دارید پر کنید، اما سپس آن را دور بریزید».

 

در یک مطالعه آگوست 2018 در مجله فیزیولوژی ورزش، محققان 30 بطری آب یکبار مصرف استفاده شده متعلق به ورزشکاران را با 30 بطری آب جدید و باز نشده مقایسه کردند. هیچ یک از بطری های آب جدید دارای آلودگی باکتریایی نبودند، در حالی که 90 درصد بطری های استفاده شده حاوی عوامل بیماری زا از جمله E. coli بودند.

 

اکنون ممکن است از خود بپرسید که آیا با استفاده مجدد از بطری های پلاستیکی آب می توانید بیمار شوید؟ بله،” E. coli  نشان می دهد که شما از مدفوع به آب سرایت می کنید، و در جایی که مواد مدفوع پیدا می کنید، می توانید ارگانیسم های دیگری مانند سالمونلا و نوروویروس، [یک حشره معده] را نیز پیدا کنید.” اگرچه ممکن است این ارگانیسم ها به خودی خود باعث عفونت نشوند، همیشه این پتانسیل وجود دارد. به علاوه، این فقط ناخالص است.

 

بطری آب پلاستیکی

 

پس از دو روز یا بیشتر، کلنی‌های میکروارگانیسم‌ها یک بیوفیلم تشکیل می‌دهند، شبیه به نحوه چسبیدن حشره‌ها به قایق.

تیرنو می‌گوید: «مردم هر جا که می‌روند پاسپورت میکروب‌های خود را از دست می‌دهند. اگرچه کووید در درجه اول از طریق ذرات معلق در هوا پخش می شود، سطوح نیز مورد توجه قرار می گیرند.

 

چه بطری آب خود را روی یک سطح عمومی پر از باکتری بگذارید، چه آن را از کنار فردی که در حال صحبت کردن یا سرفه است حمل کنید یا وقتی در حال حرکت هستید آن را با دستان نشسته بگیرید، آن را در معرض آلودگی قرار می دهید.

 

Tierno می‌گوید: «از یک دستمال مرطوب برای ضدعفونی دوره‌ای بیرون بطری خود استفاده کنید، به همان روشی که تلفن همراه خود را انجام می‌دهید.»

 

آیا می توانید یک ظرف یکبار مصرف را در پایان روز بشویید تا بیوفیلم و سایر میکروب ها را پاک کنید تا بتوانید دوباره از بطری آب استفاده کنید؟ خیر

Tierno می گوید: «در طول کووید، من آن را توصیه نمی کنم. اگر این زمان‌ها عادی بود، ممکن است بتوانید یک روز دیگر از بطری خود استفاده کنید و آن را با آب گرم و صابون بشویید و قطعاً بیش از 48 ساعت از آن ننوشید.

 

Tierno می‌گوید: پلاستیک نازکی که بطری‌های یکبار مصرف از آن ساخته شده‌اند، دارای شیارها، گوشه‌ها و شکاف‌هایی است که خلاص شدن از شر بیوفیلم را غیرممکن می‌کند. در واقع، بیشتر بطری‌ها دارای برچسب‌هایی هستند که روی آن نوشته شده است: «دوباره استفاده نکنید».

 

بطری آب پلاستیکی

 

در مقایسه، بطری های فلزی یا شیشه ای قابل استفاده مجدد به دلیل داشتن سطح صاف و مسطح، تمیز کردن آنها بسیار آسان تر است.

 

بیشتر بخوانید: فواید استفاده از دستگاه تصفیه آب

 

مواد شیمیایی می توانند به داخل آب نفوذ کنند

استفاده مجدد از بطری آب پلاستیکی به دلیل تجمع باکتری ها نه تنها بد است، بلکه نگرانی دیگر این است که استفاده مجدد از یک بار مصرف باعث افزایش میزان ترکیبات سمی تراوش شده از پلاستیک به H2O شما می شود.

 

اکثر بطری های آب یکبار مصرف از PET ساخته شده اند که با عدد 1 در داخل نماد بازیافت مشخص شده است. اگرچه عصاره های PET سمیت کم یا بدون سمیت ایجاد می کنند، طبق مطالعه علوم و فناوری زیست محیطی، آنها از برخی مواد نگران کننده تشکیل شده اند.

 

دکتر مارتا گورون، استادیار شیمی در دانشگاه ویلانوا، می‌گوید:«PET  حاوی مواد سرطان‌زای مشکوک از جمله ترکیبات آنتیموان تری‌اکسید و استالدئید است».

 

برخی از PET همچنین دارای بیسفنول-A (BPA) و مواد شیمیایی مشابه هستند، اگرچه این مواد بیشتر در بطری هایی با شماره 7 در نماد بازیافت یافت می شوند. تحقیقات نشان می دهد که BPA یک مختل کننده غدد درون ریز است، به این معنی که ممکن است با هورمون های بدن تداخل داشته باشد.

 

گورون می‌گوید: «در سال 2011، سازمان غذا و دارو استفاده از بطری‌ها و قوطی‌های مخصوص کودکان را ممنوع کرد. متأسفانه، جمعیت عمومی هنوز در بطری های آب مصرفی خود در معرض BPA هستند. اما اینکه آیا پر کردن مجدد بطری آب میزان و درجه شسته شدن مواد شیمیایی را تقویت می‌کند جای بحث دارد.

 

بطری آب پلاستیکی

 

گورون می‌گوید: «استفاده از آن برای اولین بار، بیشترین مواد شیمیایی را در بالاترین غلظت آزاد می‌کند.» غلظت این مواد افزودنی به مرور زمان با شسته شدن یا خوردن مواد شیمیایی کاهش می یابد. استثناء استالدهید است که با تجزیه بطری مقادیر بیشتری آزاد می شود.

 

از سوی دیگر، طبق گفته مرکز ملی کنترل سموم، مواد شیمیایی می توانند از پلاستیک خراشیده یا زبر خارج شوند و هر چه بطری شما مدت طولانی تری در محیط باشد، داغ تر می شود. گورون می‌گوید که ایجاد فضای بین ذرات پلاستیک (به عنوان مثال، از طریق خراش، یا کشیده شدن بطری در صورت یخ زدن و انبساط آب داخل بطری)، فرار مواد افزودنی را آسان‌تر می‌کند.

 

برای محیط زیست ایده آل نیست

استفاده مجدد از یک بطری آب ممکن است جایگزینی سازگار با محیط زیست برای دستیابی به یک ظرف یکبار مصرف جدید در هر بار تشنگی باشد. اما با توجه به اثرات مضر بالقوه بطری های آب پلاستیکی بر انسان، بهترین تصمیم برای سلامت بدن و محیط زیست این است که به طور کلی از پلاستیک یک بار مصرف خودداری کنید.

 

در اینجا نحوه مضر بودن بطری‌های پلاستیکی آب برای محیط‌زیست از ابتدا آمده است: بر اساس گزارش ماه مه 2019 از مرکز تحقیقات، تولید پلاستیک مستلزم استفاده از سوخت‌های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه‌ای است که همگی سلامت محیط‌زیست را تهدید می‌کنند.

 

و پس از همه اینها، طبق گفته EPA ، تنها حدود 29 درصد از بطری های یکبار مصرف PET و HDPE بازیافت می شوند. بقیه به محل‌های دفن زباله می‌روند – به طور دقیق، این مقدار در سال 2018 به 27 میلیون تن پلاستیک رسید.

 

بطری آب پلاستیکی

 

تأثیر زیست محیطی بطری های پلاستیکی آب در محل های دفن زباله می تواند بسیار زیاد باشد. بر اساس تحقیقات آوریل 2019 در مجله سم شناسی و ارزیابی ریسک، در اینجا برخی از عوارض جانبی احتمالی زباله های بطری آب پلاستیکی بر روی زمین (که به نوبه خود می تواند به سلامت انسان آسیب برساند) آورده شده است:

 

  1. مواد شیمیایی می توانند به خاک یا آب های زیرزمینی نفوذ کنند
  2. سوزاندن زباله های پلاستیکی می تواند مواد شیمیایی سمی را در هوا آزاد کند
  3. پلاستیک منتشر شده در اقیانوس می تواند به محیط های دریایی و حیوانات آسیب برساند

جایگزینی برای استفاده مجدد از بطری آب پلاستیکی

به گفته دانشگاه تافتس، در حالی که می توانید از بطری های پلاستیکی آب به طور ایمن برای حدود 24 تا 48 ساعت دوباره استفاده کنید، در اینجا چند جایگزین وجود دارد که سعی کنید در عوض هر گونه اثرات منفی بر سلامتی یا محیط زیست خود را به حداقل برسانید :

  1. یک بطری آب قابل استفاده مجدد بخرید.
  2. به آب شیر آشامیدنی بروید.
  3. برای تمیز کردن بیشتر آب لوله کشی برای آشامیدن، یک فیلتر آب خریداری کنید.
  4. اگر مجبور به استفاده از بطری های پلاستیکی آب هستید، حتما آنها را بازیافت کنید.

 

بطری آب پلاستیکی

 

چگونه یک بطری آب را تمیز کنیم

برای جلوگیری از باکتری های اضافی، مهم است که بطری آب قابل استفاده مجدد خود را به طور منظم (حداقل یک بار در هفته) تمیز کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

  1. از یک برس بطری برای تمیز کردن داخل بطری با آب و صابون استفاده کنید. آبکشی کنید تا آب شفاف شود.
  2. برای تمیزی عمیق تر، آن را یک شب در محلولی از نصف سرکه، نصف آب خیس کنید، سپس صبح آن را بشویید.

 

بنابراین، واقعاً استفاده مجدد از یک بطری آب یکبار مصرف چقدر بد است؟

اگر ما در میان یک بیماری همه گیر نبودیم، احتمالاً مشکلی نبود که بطری خود را برای چند روز دوباره پر کنید. Tierno می‌گوید: «بیشتر از آن، ممکن است یک بیوفیلم در داخل تشکیل شود. این تضمینی برای بیمار شدن شما نیست، اما شروع به افزایش خطر می‌کنید». “باید از خود بپرسید آیا این ریسک ارزشش را دارد؟”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *