در صورتی که در دستگاه تصفیه آب خانگی عملیات  RO  را به درستی انجام نشود با جوش آمدن آب در کتری یا چایساز یا قهوه ساز رسوب ایجاد می شود . برای حل این مشکل تعویض 3 فیلتر پیش تصفیه و تهیه ی فیلتر ممبران اورجینال و اصل کارگشا خواهد بود

قیمت فیلترهای ممبران در دستگاه های تصفیه آب بدلیل تعداد لایه های فیلتر و کیفیت لایه های ممبران متفاوت می باشد . بعضی از ممبران ها از نظر کیفیتی برای هر نوع آبی مناسب نیستند به همین دلیل قیمت مناسب تری دارند .

این مشکل به دو دلیل ایجاد می شود :

1: فشار باد داخل مخزن دستگاه شما خالی یا کم شده است : برای حل این مشکل باید بوسیله ی یک تلمبه ، مخزن را به اندازه  0/7 تا 0/8 Bar  باد بزنید باد بیش از اندازه ذخیره آب شما را کاهش ولی فشار آب شما را بیشتر از حد معمول می کند و از طرفی امکان ترکیدگی مخزن وجود دارد . برای انجام این کار ابتدا شیر ورودی آب به دستگاه را ببندید و دستگاه را از برق بکشید سپس شیر مخزن را بسته  و شلنگ ورودی به مخزن را از آن جدا کنید حال مخزن را برداشته و با باز کردن شیر تانک آب داخل آن را کاملا خالی نمایید و سپس با تلمبه ، مخزن را به اندازه سنجش 0/7تا 0/8 BAR باد بزنید

2 : خرابی مخزن : برای اینکه متوجه شویم مخزن دستگاه تصفیه آب خراب شده است یا خیر ؟ زیر مخزن یک والو ( شبیه والو دوچرخه ) تعبیه شده است که در بعضی از مخزن ها بر روی آن یک در پوش قرار دارد در پوش را باز کرده و با یک چاقو یا چنگال والو را فشار دهید در صورتی که فقط و فقط باد از آن خارج شود مخزن سالم است و احتیاج به تنظیم باد دارد و در صورتی که  از آن آب خارج شود مخزن دستگاه خراب شده است و باید تعویض گردد .

به چهار دلیل این مشکل ایجاد می شود  :

1: عدم تعویض بموقع فیلترهای  پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب خانگی

2: عدم تعویض بموقع فیلتر ممبران RO که اصلی ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی است

3: عدم تعویض بموقع فیلترهای 5 به بعد دستگاه تصفیه آب خانگی و از کار افتادگی تمام فیلترها

4: عدم تعویض بموقع فیلتر پست کربن که اصلی ترین فیلتر جهت حذف بو و مزه آب می باشد

1 : فیلتر P.P یا پلی پروپیلن هر 3 ماه باید تعویض گردد

2: فیلتر کربن اکتیو یا کربن بلاک هر 6 ماه باید تعویض گردند

3 : فیلتر ممبران بر اساس سختی آب منطقه هر یک سال و نیم تا دو سال باید تعویض گردد

4: فیلتر های 5 به یعد دستگاه هر یکسال باید تعویض گردد .

نکته : در صورتی که فیلتر تهیه و هنوز استفاده نکرده اید مشکلی بابت تاریخ انقضا ندارند و فقط نباید به فیلتر آب یا رطوبت وارد شود .

یکی از ارزان ترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی فیلتر P.P  است که وظیفه ی اصلی این فیلتر حذف املاح نامحلول آب از جمله شن ، ماسه ، سنگ آهن و گل و لای و … می باشد در صورتی که این املاح بدرستی از طریق این فیلتر حذف نگردند در مرحله اول باعث آسیب جدی به شیر برقی و پمپ دستگاه می شود که در پی آن باعث آسیب رسیدن به فیلتر های 2 ، 3 و فیلتر ممبران که اصلی ترین فیلتر دستگاه است می شود و هزینه سنگینی را به بار می آورد .

به دو دلیل این مشکل بوجود می آید :

1 : خرابی فیتینگی سوپاپ دار ممبران

2 : خرابی شیر برقی

در این صورت فیلتر قلیایی دستگاه شما بیش از اندازه فعال است و باید فیلتر قلیایی یا همان ALKALAINE  را تعویض یا از مدار خارج نمایید .

تعداد فیلترهای دستگاه تصفیه آبی که تهیه میکنید باید حداقل شامل 7 فیلتر ( پلی پروپی (P.P ) ، کربن اکتیو ، کربن بلاک ، ممبران ، پست کربن ، مینرال و قلیایی )  با کیفیت بالا باشند

1 : مطمین شوید دستگاه به برق متصل است

2 : سیم کشی دستگاه را چک نمایید و مطمین شوید سیم کشی ها شل نیستند و بدرستی به دستگاه متصل شده اند

3 : سنسورهای LP و  HP  را چک کنید که خراب نباشند

4 : فشار آب ورودی به دستگاه از حد مجاز پایین تر نباشد

اگر به تازگی فیلتر تعویض کرده اید و آب خروجی از شیر برداشت سیاه شده است بنابراین باید شلنگ خروجی از فیلتر 2 را جدا کرده و اجازه دهید آب به قدری از آن خارج شود تا آب خروجی تمیز و شفاف گردد به این عمل کربن گیری یا شست شوی فیلتر می گویند و چون آب سیاه تا شیر برداشت رفته است بنابراین باید یک بار بطور کامل مخزن را خالی نمایید ، چون کربن و دانه های سیاه داخل مخزن هستند و پس از تخلیه مخزن اجازه دهید مخزن پس از عملیات شست شوی فیلتر دوباره از آب تمیز و شفاف پر شود و سپس دوباره مخزن را خالی نمایید تا مخزن شست و شو شود حال دستگاه قابل استفاده می باشد

1 : در صورتی که فیلتر های دستگاه را به تازگی تعویض کرده اید یا فیلتر ممبران را به درستی نصب نکرده اید یا از فیلتر بی کیفیتی استفاده می نمایید .

2 : سختی آب منطقه شما بالای 1000 می باشد و شما از فیلتر ممبران 13 لایه استفاده می کنید که در این صورت کیفیت آب خروجی شما 70 الی 100 خواهد بود و برای پایین تر آوردن سختی آب بهتر است از فیلترهای ممبران با کیفیت بالاتر و لایه های بیشتر استفاده نمایید .

نکته : در صورتی که دستگاه را به تازگی تهیه و نصب کرده اید و آب کماکان طعم شوری می دهد فیلتر ممبران را داخل حوزینگ ممبران نصب نکرده اید

این مشکل زمانی بوجود می آید که فیلتر یک ( P.P ) دستگاه را بموقع تعویض نکرده اید و پمپ دستگاه دچار مشکل شده است . در بعضی از پمپ ها با تعویض کلگی پمپ صدای تق تق دستگاه از بین می رود ولی در بعضی دستگاه ها احتیاج به تعویض کامل پمپ دستگاه است .

فیلترهای P.P ارزان ترین فیلتر دستگاه های تصفیه آب خانگی است که در دو نوع 5 میکرون 100 گرم و 1 میکرون 150 گرم می باشد در بیشتر دستگاه های موجود در ایران از فیلتر 5 میکرون 100 گرم استفاده می شود ولی هر چه وزن P.P بیشتر و اندازه قطر آن کوچک تر باشد طول عمر قطعات برقی از جمله پمپ و فیلتر ممبران که اصلی ترین فیلتر دستگاه است افزایش می بابد .

هنوز راه حل صددرصدی برای تشخیص فیلتر اصل از تقلبی مشخص نیست و کار بسیار سخت و پیچیده ای است که فقط از طریق آزمایشگاه های معتبر امکان پذیر است اما برای تهیه فیلتر اصل باید به 2 نکته توجه داشت :

1 : مهم ترین نکته این است که برند خریداری شده دارای سایت رسمی و معتبر داخل ایران باشد

2 : خرید از فروشگاه های معتبر