ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

فرآیند تصفیه آب چگونه است؟

محتوا
27 جولای 2022
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
آیا دستگاه تصفیه آب مضر است، فرآیند تصفیه آب،
امتیاز بدهید

فرآیند تصفیه آب چگونه است؟

فرآیند تصفیه آب، فرآیندی که طی آن ترکیبات شیمیایی نامطلوب ، مواد آلی و معدنی و آلاینده‌های بیولوژیکی از آب حذف می‌شوند. آن فرآیند نیز شامل تقطیر (تبدیل مایع به بخار برای متراکم کردن آن به حالت مایع) و دیونیزه کردن ( حذف یون از طریق استخراج نمک های محلول) می باشد. یکی از اهداف اصلی تصفیه آب، تامین آب آشامیدنی تمیز است. تصفیه آب همچنین نیازهای کاربردهای پزشکی، دارویی، شیمیایی و صنعتی را برای آب تمیز و آشامیدنی برآورده می کند. فرآیند تصفیه آب غلظت آلاینده هایی مانند ذرات معلق، انگل ها، باکتری ها ، جلبک ها ، ویروس ها و قارچ ها را کاهش می دهد . تصفیه آب در مقیاس های بزرگ (مثلاً برای کل شهر) تا کوچک (مثلاً برای خانواده های فردی) انجام می شود.

اکثر جوامع به منابع آب طبیعی به عنوان منابع جذبی برای تصفیه آب و برای استفاده روزمره متکی هستند. به طور کلی، این منابع را می توان به عنوان آب های زیرزمینی یا سطحی طبقه بندی کرد و معمولاً شامل سفره های زیرزمینی ، نهرها، رودها ، رودخانه ها و دریاچه ها می شود. با پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر، اقیانوس ها و دریاهای آب شور نیز به عنوان منابع آب جایگزین برای آشامیدن و مصارف خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند.

تعیین کیفیت آب

شواهد تاریخی نشان می دهد که تصفیه آب توسط تمدن های باستانی به رسمیت شناخته شده و انجام می شده است. درمان‌های اولیه برای تصفیه آب در نوشته‌های یونانی و سانسکریت ثبت شده است و مصری‌ها از 1500 سال قبل از میلاد از زاج برای بارندگی استفاده می‌کردند .

 

دستگاه تصفیه آب قلیایی

 

در دوران مدرن، کیفیتی که آب باید به آن تصفیه شود، معمولاً توسط سازمان‌های دولتی تعیین می‌شود. استانداردهای دولتی چه در سطح محلی، چه در سطح ملی یا بین المللی تنظیم شوند، معمولاً حداکثر غلظت آلاینده های مضر را که می توان در آب سالم مجاز دانست، تعیین می کند. از آنجایی که بررسی ساده آب بر اساس ظاهر تقریباً غیرممکن است، فرآیندهای متعددی مانند آنالیزهای فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی برای آزمایش سطوح آلودگی ایجاد شده است. سطوح مواد شیمیایی آلی و معدنی مانند کلرید، مس ، منگنز ، سولفات ها و روی ، پاتوژن های میکروبی، مواد رادیواکتیو و جامدات محلول و معلق و همچنین pHبو، رنگ و طعم، برخی از پارامترهای رایجی هستند که برای ارزیابی کیفیت آب و سطوح آلودگی آنالیز می شوند.

روش های معمولی خانگی مانند جوشاندن آب یا استفاده از فیلتر کربن فعال می تواند برخی از آلاینده های آب را حذف کند. اگرچه این روش‌ها به دلیل استفاده گسترده و کم هزینه محبوب هستند، اما اغلب آلاینده‌های خطرناک‌تر را حذف نمی‌کنند. مثلاً آب چشمه طبیعی ازچاه های آرتزین از نظر تاریخی برای تمام اهداف عملی تمیز در نظر گرفته می شدند، اما در دهه اول قرن بیست و یکم به دلیل نگرانی در مورد آفت کش ها ، کودها و سایر مواد شیمیایی از سطح ورودی به چاه ها مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه، چاه‌های آرتزین تحت درمان و آزمایش‌هایی قرار گرفتند، از جمله آزمایش‌هایی برای انگل Cryptosporidium .

همه مردم به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

بر اساس گزارش سال 2017 سازمان ملل متحد (UN)سازمان جهانی بهداشت (WHO)، 2.1 میلیارد نفر به نوشیدنی ایمن و قابل اعتماد دسترسی ندارند. تامین آب در منزل هشتاد و هشت درصد از چهار میلیارد مورد سالانه ازاسهال گزارش شده در سراسر جهان به کمبود آب آشامیدنی بهداشتی نسبت داده شده است. هر ساله تقریباً 525000 کودک زیر پنج سال به دلیل اسهال، دومین عامل مرگ و میر جان خود را از دست می دهند، و 1.7 میلیون نفر به دلیل بیماری های اسهالی ناشی از آب ناسالم، همراه با بهداشت نامناسب و بهداشت ناکافی، بیمار می شوند.

 

فرآیند تصفیه آب

بیشتر آب مورد استفاده در کشورهای صنعتی در تصفیه خانه های آب تصفیه می شود. اگرچه روش هایی که این گیاهان در پیش تصفیه استفاده می کنند به اندازه آنها و شدت آلودگی بستگی دارد، اما این روش ها برای اطمینان از انطباق کلی با مقررات ملی و بین المللی استاندارد شده اند. اکثر آب پس از پمپاژ از منبع طبیعی خود یا هدایت آن از طریق خطوط لوله به مخازن نگهداری تصفیه می شود. پس از انتقال آب به یک مکان مرکزی، فرآیند تصفیه آغاز می شود.

 

مشکلات دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

 

پیش تصفیه

در پیش تصفیه، آلاینده های بیولوژیکی، مواد شیمیایی و سایر مواد از آب حذف می شوند. اولین مرحله در این فرآیند غربالگری است که زباله های بزرگی مانند چوب و زباله را از آبی که قرار است تصفیه شود حذف می کند. غربالگری معمولاً هنگام تصفیه آب های سطحی مانند دریاچه ها و رودخانه ها استفاده می شود. آب های سطحی خطر بیشتری دارند. پیش تصفیه ممکن است شامل افزودن مواد شیمیایی برای کنترل رشد باکتری ها در لوله ها و مخازن (پیش کلره) و مرحله ای باشد که شامل ماسه می شود. فیلتراسیون ، که به ته نشین شدن جامدات معلق در کف مخزن کمک می کند.

پیش آماده سازی، که در آن آب با محتوای معدنی بالا (آب سخت) با آن تصفیه می شود. کربنات سدیم (خاکستر سودا) نیز بخشی از فرآیند پیش تصفیه است. در طی این مرحله، کربنات سدیم به آب اضافه می‌شود تا کربنات کلسیم را که یکی از اجزای اصلی پوسته‌های موجودات دریایی است و یک ماده فعال در آهک کشاورزی است، خارج کند. آب سخت ، که رسوبات معدنی را پشت سر می گذارد و می تواند لوله ها را مسدود کند، برای دستیابی به قوام مشابه با آب نرم ، تغییر می یابد .

پیش کلرزنی که اغلب مرحله نهایی پیش تصفیه و یک روش استاندارد در بسیاری از نقاط جهان است، توسط دانشمندان مورد سوال قرار گرفته است. در طول فرآیند پیش کلرزنی، کلر به آب خامی که ممکن است حاوی غلظت بالایی از مواد آلی طبیعی باشد، اعمال می شود. این ماده آلی در طول فرآیند ضدعفونی با کلر واکنش می دهد و می تواند منجر به تشکیل محصولات جانبی ضد عفونی (DBPs)، مانند تری هالومتان ها، اسیدهای هالواستیک، کلریت و برومات شود. قرار گرفتن در معرض DBP ها در آب آشامیدنی می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود. نگرانی ها از ارتباط احتمالی این عمل بامعده و سرطان مثانه و خطرات ورود رهاسازیکلر به محیط زیست می باشد.

سایر مراحل تصفیه

پس از پیش تصفیه، عملیات شیمیایی و پالایش ممکن است رخ دهد. این فرآیند شامل انعقاد ، مرحله ای که در آن مواد شیمیایی اضافه می شود که باعث می شود ذرات کوچک معلق در آب به هم بچسبند. و بعد با لخته سازی دنبال می شود، که آب را با پاروهای بزرگ مخلوط می کند تا ذرات منعقد شده را بتوان به صورت توده های بزرگتر (یا “لخته”) که به آرامی در کف مخزن یا حوضه قرار می گیرند، کنار هم قرار داد.

 

دستگاه تصفیه آب از کجا بخریم

 

پس از ته نشین شدن اکثر ذرات معلق، آب از حوضچه لخته سازی خارج شده و سپس وارد یک حوضچه می شود.حوضه رسوبی . حوضه های ته نشینی آب های تصفیه شده را در طول فرآیند تصفیه حرکت می دهند در حالی که اجازه می دهند ذرات باقی مانده ته نشین شوند. لجن‌هایی که در کف مخزن ظاهر می‌شوند برداشته و تحت درمان قرار می‌گیرند. از آن حوضه آب به مرحله بعدی یعنی فیلتراسیون منتقل می شود که ذرات معلق باقیمانده و لخته های ته نشین نشده علاوه بر بسیاری از میکروارگانیسم ها و جلبک ها را حذف می کند.

گندزدایی آخرین مرحله در تصفیه آب است. در این مرحله، میکروب های مضر مانند باکتری ها ، ویروس ها و تک یاخته ها با افزودن مواد شیمیایی ضد عفونی کننده از بین می روند. ضدعفونی معمولا شامل نوعی از کلر ، به ویژه کلرامین ها یا دی اکسید کلر است. کلر یک گاز سمی است که در اثر انتشار ناشی از استفاده از آن خطراتی را به همراه دارد. برای جلوگیری از این خطرات، برخی از تصفیه خانه های آب از ازن ،اشعه ماوراء بنفش ، یا ضدعفونی پراکسید هیدروژن به جای کلر استفاده می کنند. سایر روش‌های تصفیه عبارتند از اولترافیلتراسیون برای مواد محلول خاص، تبادل یونی برای حذف یون‌های فلزی و فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان .

در مناطق خاصی از جهان که به تصفیه خانه های آب دسترسی ندارند، باید از روش های جایگزین تصفیه استفاده شود. این روش ها شامل جوشاندن ، فیلتر کربن فعال دانه ای، تقطیر، اسمز معکوس و تقطیر غشایی تماس مستقیم است.

تصفیه آب صنعتی

علاوه بر مصارف شرب و خانگی، صنایع نیز مقادیر قابل توجهی آب مصرف می کنند. به عنوان مثال، صنایع شیمیایی، نفت ، فرآوری مواد غذایی و نساجی به آب برای تولید، فرآوری، گرمایش، سرمایش، شستشو و سایر کاربردها نیاز دارند. چنین سیستم های صنعتی به آب تصفیه شده نیاز دارند و عدم تصفیه مناسب می تواند منجر به مسائلی مانند پوسته پوسته شدن، خوردگی ، رسوب ، رشد باکتری در لوله کشی یا تجهیزات پردازش و کیفیت پایین محصول شود. علاوه بر فرآیندهای تصفیه آب معمولی، تصفیه آب صنعتی ممکن است شامل تکنیک های تخصصی مانند الکترودیونیزاسیون، تبادل یونی، سیستم های غشایی، ازن، تصفیه، تبخیر و تابش اشعه ماوراء بنفش باشد. انتخاب فناوری به کیفیت آب خام و استفاده صنعتی مورد نظر بستگی دارد.

 

آیا دستگاه تصفیه آب نیترات را میگیرد

 

تصفیه آب شور

اکثریت قریب به اتفاق جوامع برای تامین آب آشامیدنی و خانگی به منابع آب شیرین متکی هستند. با این حال، با کاهش ذخایر آب شیرین و افزایش تقاضای آب که توسط عوامل طبیعی مانند خشکسالی ، سیل و اثرات تغییرات آب و هوایی پیچیده شده است ، چندین کشور شروع به استفاده از اقیانوس ها و دریاهای داخلی به عنوان منابع آب جایگزین کرده اند. فن آوری های نمک زدایی که نمک ها و مواد معدنی را از آب دریا حذف می کند، برای تولید آب آشامیدنی مناسب برای مصارف شرب و خانگی در حال ظهور است. اسمز معکوس ، تقطیر خلاء ، تقطیر فلش چند مرحله ای، یخ زدایی- ذوب، و الکترودیالیز برای تصفیه آب شور اهمیت بیشتری پیدا می کنند. چنین فرآیندهایی معمولاً مصرف انرژی بالاتری دارند و نسبت به فرآیندهای تصفیه آب شیرین معمولی گران‌تر هستند. تلاش‌های زیادی برای مقرون ‌به ‌صرفه کردن روش‌های نمک‌زدایی در حال انجام است.

فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. اگر قصد خرید یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت دارید و به مشاوره نیازمندید، حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

اسمز معکوس

اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

اسمز معکوس چگونه کار می کند؟ بیشتر مردم از ناایمن بودن نوشیدن آب لوله کشی آلوده آگاه هستند. ...
محتوا
12 آگوست 2022
احتباس آب در بدن

اثرات پتاسیم بر احتباس آب در بدن!

اثرات پتاسیم بر احتباس آب در بدن! به دلیل انواع علل بالقوه برای احتباس آب در بدن، هیچ ...
محتوا
04 آگوست 2022
دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس UV

حذف ناخالصی ها با دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس UV!

حذف ناخالصی ها با دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس UV! آب آشامیدنی ضروری است، اما آنچه اهمیت دارد ...
محتوا
09 آگوست 2022
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • Attributes
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • Custom fields
 • Additional information
مقایسه
preloader