ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

محتوا
25 ژوئن 2022
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
دستگاه تصفیه آب خانگی
امتیاز بدهید

دستگاه تصفیه آب خانگی!

تقریبا می‌توان گفت که در دنیای امروز، تمامی مشکلات آب و کیفیت آن را می‌توان با خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی رفع نمود. لازم است بدانید که نحوه عملکرد تمامی دستگاه های تصفیه آب شبیه به هم بوده و به روش فیلتراسیون عمل می‌کنند و تنها تفاوت دستگاه های تصفیه آب در نوع فیلتر تصفیه آب استفاده شده برای دستگاه مذکور و یا تکنولوژی مورد استفاده برای تصفیه آب می‌باشد. هر کدام از فیلترهای تصفیه آب کارکرد متفاوتی نسبت دیگری دارد، بعضی از آنها مواد شیمیایی مضر و میکروب ها را از آب حذف می‌کنند، برخی دیگر طعم و مزه آب را بهتر می‌کنند و بعضی ها مواد مفید به آب اضافه می‌کنند.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مدلی از دستگاه های تصفیه آب است که با وجود اینکه جای کمی را اشغال می‌کند، اما دارای انواع فیلترهای مختلف یا اصطلاحا مراحل مختلف برای تصفیه آب می‌باشد. این مدل دستگاه تصفیه با توجه به نوع و تعداد مراحل از نظر کارایی و کیفیت عملکرد با هم متفاوت هستند.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی بر اساس تکنولوژی

به طور کلی دستگاه های تصفیه آب از نظر تکنولوژی استفاده شده برای تصفیه، به 3 دسته تقسیم می‌شوند.

 1. دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس (RO)
 2. دستگاه های تصفیه آب اولترا فیلتراسیون (UF)
 3. دستگاه های تصفیه آب با دقت بالای 1 میکرون

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

 

1. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس  (RO)

دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس بالاترین دقت ممکن را در تصفیه آب دارند.

نحوه عملکرد دستگاه اسمز معکوس، به این صورت است که آب با فشار ایجاد شده توسط پمپ کوچک، از فیلتر ممبران عبور داده می‌شود. فیلتر ممبران دارای منفاذ کوچکی به قطر 0.0001 (یک ده هزارم) میکرون می‌باشد که تنها ماده ای که اجازه عبور از فیلتر ممبران را دارد، مولکول آب است که بسیار کوچک است. خروجی این فیلتر، آب زلال و بدون هر نوع ماده محلول و آلودگی است. سیستم های اسمز معکوس کلیه جامدات محلول در آب (TDS) مثل کلسیوم، منیزیوم، نمک و …. را از آب حذف می کنند.

آب تصفیه شده خروجی از فیلتر ممبران، تقریبا خالص و بدون هیچ گونه املاح است زیرا دقت ممبران در تصفیه 98 تا 99 درصد می‌باشد. به همین دلیل، استفاده طولانی مدت از این آب خالص برای سلامتی مضر است.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

 

به همین علت، برای رفع تاثیر بد و مزه تلخی آب تصفیه شده صد در صد خالص در دستگاه های تصفیه آب خانگی ، فیلتر مینرال بعد از فیلتر ممبران اضافه می‌شود. فیلتر مینرال املاح مفیدی مثل منیزیم و کلسیم را در حد مناسب و استاندارد به آب اضافه می‌کند. علاوه بر این، دستگاه های تصفیه آبی که دارای شیر میکس هستند، باعث ترکیب قسمتی از املاح طبیعی آب با آب تصفیه شده دستگاه شده و میزان املاح آب را تا حدود 200 ppm تنظیم می‌کنند که این میزان بهترین حالت استاندارد برای آب آشامیدنی می‌باشد.

پس نتیجه می‌گیریم که اگر دستگاه تصفیه آب خانگی شما، دارای فیلتر مینرال و شیر میکس باشد، می‌توانید مطمئن باشید که هم آبی سالم با بالاترین کیفیت از نظر سلامتی دارید و هم املاح مفید و طبیعی آب مانند منیزیم، پتاسیم، کلسیم و … را از طریق آب آشامیدنی دریافت می‌کنید.

2. دستگاه تصفیه آب UF یا اولترا فیلتراسیون

تقریبا می‌توان گفت که فیلتر UF کاربردی شبیه به فیلتر ممبران RO دارد، با این تفاوت که قطر منفاذ فیلترهای UF چیزی در حدود 0.01 میکرون هستند و این در حالی است که قطر منفاذ فیلترهای ممبران 0.0001 میکرون است.

برخلاف فیلتر ممبران اسمز معکوس که معمولا با برق کار می‌کند، فیلتر UF از فشار هیدروستاتیک برای عبور دادن آب استفاده می‌کند و نیازی به پمپ ندارد.

دستگاه تصفیه آب اولترا برای چه آب هایی مناسب است؟

باید بدانید که این دستگاه تصفیه آب برای آب هایی مناسب است، که میزان سختی آب (TDS)  در آن منطقه، در محدوده استاندارد باشد، اما مواد جامد معلق در آب (TSS) از حد استاندارد و مجاز بالاتر باشد و یا آب از نظر عوامل باکتریایی، انگل ها و ویروس آلوده باشد.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

 

فیلتر یو اف توانایی حذف هیچ ماده ی محلول در آبی مثل نمک را ندارد. در نتیجه اگر آب ورودی دستگاه، طعم شوری داشته باشد، استفاده از این مدل دستگاه تصفیه آب، انتخاب مناسبی نخواهد بود.

در عین حال بد نیست بدانید که، منافذ ریز 0.01 تا 0.02 میکرونی که فیلتر UF دارد، برای حذف ذرات معلق و تقریبا تمامی میکرو ارگانیزم های باکتری و انگلی مناسب است و حتی املاح معدنی مفید آب هم باقی می مانند.

بر خلاف فیلتر ممبران اسمز معکوس، فیلتر UF در برابر کلر مقاوم است که همین امر باعث می‌شود این دستگاه برای تصفیه آب شهری به فیلتر کربنی احتیاجی نداشته باشد. اما نکته مهم و قابل توجه این است که فیلتر UF، نمی‌تواند کلر، بو و مزه بد آب را از بین ببرد. به همین دلیل فیلتر یو اف برای داشتن آب آشامیدنی با کیفیت و مطلوب، با فیلتر های دیگری مانند فیلتر کربن فعال، فیلتر الیافی و یا فیلتر ممبران ترکیب می‌شود.

 

3. دستگاه تصفیه آب دارای دقت بالای ۵ میکرون

دستگاه های تصفیه آب 1 تا 3 مرحله ای از این مدل دستگاه ها هستند که اغلب دارای فیلترهای کربنی و الیافی می‌باشند. این دستگاه ها توانایی حذف ذرات معلق با اندازه بالای 5 میکرون از آب را دارند.

دستگاه تصفیه آب با دقت بالای پنج میکرون، قابلیت حذف شن های ریز، ذرات معلق موجود در آب مانند زنگ آهن و تخم و لارو حشرات را دارد.

این مدل دستگاه تصفیه آب، اگر با فیلترهای کربنی ترکیب شود، می‌تواند تا حد قابل قبولی مواد شیمیایی مثل طعم، رنگ، بو، فلزات سنگین و حتی کمی از باکتری ها را حذف کند.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

 

هر اندازه که قطر منافذ فیلترهای این دستگاه تصفیه آب کوچک تر باشد، می‌تواند آلاینده های ریزتری را از آب جدا کند. به عنوان مثال اگر منافذ فیلتری 1 میکرون و یا حتی کوچکتر باشد، یعنی هر نوع آلاینده ای را که بزرگ تر از 1 میکرون باشد را می‌تواند جداسازی کند. (مانند انگل کریپتوسپوریدیوم که با فرایند کلرزنی تصفیه آب شهری، قابل حذف نیست)

در آخر نکته مهم دیگری که لازم است بدانید این است که اگر سایز منافذ فیلتری که دارید nominal یا mean باشد، منظور آن است فیلتر منافذی با میانگین 1 میکرون دارد. یعنی قطر تعدادی از منفاذ آن کمتر از 1 میکرون و تعدادی بیشتر از 1 میکرون هستند و این امر ممکن است باعث شود که فیلتر نتواند آلاینده هایی مثل کریپتوسپوریدیوم از آب را حذف کند.

 

فروشگاه تصفیه آب نور تولید کننده و عرضه کننده دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب و دارای نمایندگی های فعال در سراسر کشور جهت خدمات پس از فروش مادام العمر می باشد. جهت مشاوره و یا ثبت سفارش با مشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

خرید دستگاه تصفیه آب قلیایی

خرید دستگاه تصفیه آب قلیایی!

خرید دستگاه تصفیه آب قلیایی! چگونگی خرید دستگاه تصفیه آب قلیایی با کیفیت! چرا از دستگاه تصفیه آب ...
محتوا
25 ژوئن 2022
آیا به دستگاه تصفیه آب نیاز داریم، PH آب آشامیدنی

اثرات PH آب آشامیدنی بر سلامتی!

اثرات PH آب آشامیدنی بر سلامتی! از همه چیزهایی که باید در مورد هیدراتاسیون در نظر بگیرید، اثرات ...
محتوا
31 جولای 2022
آب تصفیه شده

آب بطری در مقابل آب تصفیه شده!

آب بطری در مقابل آب تصفیه شده! همه ما بخشی از بحث جاری در مورد خلوص و ایمنی ...
محتوا
08 آگوست 2022
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • Attributes
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • Custom fields
 • Additional information
مقایسه
preloader